عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

آغاز پرداخت مطالبات تایرسازان و قطعه‌سازها توسط خودروسازان

خودروسازان با دریافت تسهیلات دوهزار میلیارد تومانی از بانک‌مرکزی، پرداخت مطالبات تایرسازان را آغاز کردند.

درحالی‌که انباشت بدهی دو خودروساز بزرگ کشور به شرکت‌های تایرساز باعث کاهش نقدینگی این شرکت‌ها و بروز مشکلات فراوان برای خرید مواد اولیه تولید تایر شده بود، ‌سرانجام ایران‌خودرو و سایپا با اجرایی شدن مصوبه هیات‌دولت برای دریافت دوهزارمیلیاردتومان تسهیلات بانکی موفق شدند بخشی از مطالبات انباشته‌شده تایرسازان از صنعت خودرو را پرداخت کنند.

براساس فهرست منتشرشده از میزان دقیق پرداختی شرکت‌های خودروساز به قطعه‌سازان و تایرسازان،‌ کویر تایر و گروه صنعتی بارز به‌عنوان دو تولیدکننده تایر پیش‌از دیگران در فهرست دریافت‌کنندگان مطالبات خود از ایران خودرو و سایپا قرار گرفتند. شرکت کویرتایر که به‌عنوان تامین‌کننده اصلی تایرهای پرایدی شرکت سایپا نیز شناخته می‌شود در اولین مرحله، بیش‌از ۵۳میلیاردتومان از گروه صنعتی سایپا دریافت می‌کند. البته در نخستین فهرست منتشرشده از شرکت‌هایی که در این مرحله مطالبات خود را از ایران‌خودرو دریافت خواهند کرد، نام کویرتایر نیز به چشم می‌خورد. قرار است این شرکت ۱۰میلیاردتومان نیز از ایران‌خودرو دریافت کند تا درنهایت با دریافت ۶۳میلیارد تومان، ‌بخش عمده‌ای از مطالبات ۸۰میلیاردی خود را از این دو خودروساز بزرگ وصول کند.

البته مهندس سیدمحمدحسین زینلی، مدیرعامل کویرتایر به عدم واریز این مبلغ به حساب شرکت تا لحظه تنظیم خبر اشاره کرد و گفت: مبلغ اعلامی توسط خودروسازان و بانک‌مرکزی هنوز به حساب‌های شرکت واریز نشده است.

گروه صنعتی بارز دیگر تایرسازی است که براساس جداول منتشرشده از فهرست پرداختی‌های خودروسازان به طلبکاران خود،‌ موفق شده است ۷میلیاردتومان از ایران‌خودرو، ‌مجوز تخصیص بگیرد. ازسوی‌دیگر مطالبات دیگر تایرسازان ازجمله آرتاویل‌تایر، ‌ایران‌تایر و یزدتایر هنوز توسط دو خودروساز بزرگ کشور پرداخت نشده و به‌احتمال زیاد در هفته‌های آتی به حساب این شرکت‌ها واریز خواهد شد. در بین شرکت‌هایی که می‌توانند مطالبات خود از خودروسازان را از محل تسهیلات دوهزارمیلیاردتومانی ایران‌خودرو و سایپا دریافت کنند، ‌نام شرکت رینگ‌مشهد نیز به چشم می‌خورد. این شرکت بزرگ تولید رینگ در کشور براساس آمار اعلام‌شده، ‌۳میلیاردتومان از محل تسهیلات دریافت‌شده توسط ایران‌خودرو دریافت خواهد کرد.

در پایان امیدواریم آغاز پرداخت مطالبات تایرسازان توسط ایران‌خودرو و سایپا می‌تواند بخشی از مشکلات ایجادشده برای خرید مواد اولیه را حل کند و بارسنگینی را از دوش شرکت‌های تایرساز بردارد.