عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

امسال با وجود تحریم تولید لاستیک افزایش یافت

دبیر انجمن صنفی صنعت تایر گفت: امسال با وجود شرایط تحریم مجموع تولید تایر در مدت هشت ماهه منتهی به آبان برابر با رقم ۱۶۲ هزار تن شد، و رشد حدود ۴.۵ درصدی را نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۵ که تولید به میزان ۱۵۴ هزار و ۸۰۰ تن بود، رقم زد.

خسرو محمودیان در چهاردهمین همایش ملی لاستیک ایران و نمایشگاه جانبی زنجیره تامین صنایع لاستیک که در هتل المپیک برگزار شد، گفت: وقایع امسال در صنعت تایر بیش از سال های گذشته بر نحوه حیات این صنعت اثر گذاشت و تولید تایر نسبت به پارسال شرایط مشابه داشت و نسبت به ۱۳۹۵ به میزان ۲ میلیون حلقه افزایش تولید انجام شد.

وی پیرامون چالش های این صنعت هم گفت: اردیبهشت ماه امسال ارز ۲ و سه نرخی و این مساله موجب سردرگمی صنعتگران شد.
این فعال صنفی افزود: دریافت نکردن به موقع مواد و تجهیزات سفارش شده، کاهش مواد اولیه در انبارها، آغاز دور جدید تحریم های ظالمانه و سرباز زدن بسیاری از بانک های خارجی برای همکاری با ایران در مواقعی باعث توقف تولید شد.
محمودیان درباره افزایش قیمت تایر گفت: لاستیک به عنوان یک کالای راهبردی است که مواد اولیه آن ازقبیل نخ تایر، پلی استر و دوده به ترتیب در طی هفت ماه امسال ۱۵۲، ۶۹ و ۱۳۰ درصد رشد قیمت داشت، اما دستگاه های نظارت کننده حاضر به افزایش قیمت نشدند.

وی افزود: انجمن صنفی تایر پس از ماه ها موفق شد، دستگاه های نظارتی را متقاعد به افزایش قیمت سازد که در نتیجه تایر رادیال ۲۰ درصد و بایاس ۳۲ درصد رشد نرخ پیدا کرد.

دبیر انجمن یادشده گفت: اعتصاب کامیون داران در اواخر بهار، خروج آمریکا از برجام و ناپایداری نرخ ارز باعث شد طرح ساماندهی واردات و دستاوردهای آن از بین برود.

این مقام صنفی ضمن اعلام اینکه انجمن صنعت تایر ایران مخالفتی با واردات ضابطه مند ندارد، خواستار برقراری ضوابط پیشین، بازگرداندن تعرفه، کاهش بوروکراسی اداری، تحقق طرح های توسعه ای تایر شد.