عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

انتقال تکنولوژی برای تایرسازان گران تمام شد

قیمت‌گذاری تایرهای تولید داخل بدون در نظر گرفتن تکنولوژی تولید و ویژگی‌های فنی به زیان تایرسازانی تمام شد که با خرید تکنولوژی اقدام به تولید محصولات روز دنیا کرده‌اند.

یک هفته قبل هنگامی‌که دولت پس‌از دو ماه بررسی پرونده افزایش قیمت تایرهای تولید داخل، ‌رأی به افزایش ۲۰درصدی قیمت محصولات رادیال داد،‌ گویا کارشناسان سازمان حمایت و وزارت صمت نکته مهمی را در قیمت‌گذاری تایرهای تولید داخل از یاد برده بودند. بر اساس این مصوبه که از یک‌هفته پیش با اعلام سبدهای جدید فروش توسط تایرسازان، اجرای آن آغاز شد،‌ تمام تایرهای رادیال با هر نوع تکنولوژی به میزان۲۰ درصد گران شدند. از تایرهایی که با تکنولوژی ۲۰سال پیش تولید می‌شدند تا تایرهای سری V با شاخص سرعت ۲۴۰کیلومتر بر ساعت که تنها سه شرکت تولیدکننده ایرانی با خرید تکنولوژی و هزینه‌های سنگین موفق به تولید آنها در کشور شده‌اند.

دکتر محمدرضا گنجی، رئیس انجمن صنفی صنعت تایر با گلایه از قیمت‌گذاری فله‌ای تایرهای تولید داخل گفت: متاسفانه سه تایرساز بزرگ کشور یعنی «گروه صنعتی بارز»، «‌یزدتایر» و «کویرتایر» که با هزینه‌های سنگین اقدام به تولید تایرهای سری V با شاخص‌ سرعت ۲۴۰کیلومتر در ساعت کرده بودند، به‌دلیل دیده نشدن هزینه‌های تحقیقات و تولید تایر باید کالاهای خاص خود را نیز هم‌قیمت لاستیک‌های قدیمی به‌فروش برسانند. وی با اشاره به هزینه ۳میلیون‌دلاری انجام‌شده در مجتمع «صنایع لاستیک یزد» برای تولید تایرهای سری V با برند «یزدتایر» اظهار کرد: پیش از این نیز بازار به‌دلیل کیفیت بالای این دسته از تایرها قیمت بالاتری برای آنها تعیین می‌کرد. این محصولات که از تکنولوژی بالایی بهره می‌برند و در سایزهای ۱۶به بالا تولید می‌شوند، باید با قیمتی گران‌تر به‌فروش برسند. در غیر این‌صورت ادامه تولید آنها مقرون‌به‌صرفه نخواهد بود.

وی تاکید کرد: با این روند انتقال تکنولوژی‌های جدید و خرید دستگاه‌های چندمیلیون‌دلاری برای تولیدکنندگان مقرون‌به‌صرفه نخواهد بود و صنعت تایر به‌رغم قیمت‌گذاری‌های دولتی رو به افول خواهد گذاشت. دکتر گنجی هزینه تمام‌شده برای هر کیلو لاستیک تولیدشده با تکنولوژی جدید و شاخص سرعت v را حداقل ۲۵هزارتومان اعلام کرد و گفت: اگرچه تولیدکنندگان به‌دلیل اجبار قانونی،‌ محصولات خود را با قیمت‌های مصوب در بازار عرضه می‌کنند ‌اما اگر سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بر قیمت‌گذاری این دسته از تایرها تجدیدنظر نکند، تولید محصولات پیشرفته متوقف خواهد شد و انتقال تکنولوژی و تولید محصولات روز دنیا در صنایع داخلی جذابیتی نخواهد داشت.