عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

بارز طلسم تولید انبوه تایرهای SUV را شکست

گروه صنعتی بارز برای اولین بار در کشور،‌۲۴هزار حلقه تایر مورد نیاز خودروهای شاسی بلند را در شبکه فروش خود توزیع می کند.

سرانجام وعده های تایرسازان برای خودکفایی در زمینه تامین تایر خودروهای شاسی بلند عملی شد و گروه صنعتی بارز در اولین مرحله ۲۴هزار حلقه از تایرهای رینگ ۱۶و ۱۷را در شبکه فروش سراسری خود توزیع می کند.

علیرضا یحیی زاده مدیر کل فروش گروه صنعتی بارز با اعلام خبر رونمایی ۳سایز تایر SUV توسط بارز کرمان‌،به دنیای خودرو گفت: این تایرها امروز برای عرضه به بازار رونمایی می شوند و از روز شنبه تعداد ۲۴هزار حلقه از آنها در شبکه فروش سراسر کشور توزیع خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: این تایرها با تکنولوژی کنتیننتال آلمان و به روش مهندسی معکوس توسط متخصصان داخلی به تولید انبوه رسیده است و درحال حاضر از هر سایز آن روزانه بین ۲۰۰تا ۶۰۰حلقه در کارخانه بارز کرمان تولید می شود.

یحیی زاده مجموع نیاز بازار ایران به تایرهای SUVرا برای این سه سایز ۲۰۰هزار حلقه در سال اعلام کرد و گفت: تمامی نیازکشور به انواع تایرهای SUV800هزار حلقه درسال است که ما در مرحله اول قادر به تامین ۱۵۰هزار حلقه از آن هستیم.

وی اظهار امیدواری کرد: بر اساس طرح توسعه بارز در زمینه تولید تایر خودروهای شاسی‌بلند،‌ تعداد سایزها از۳سایز فعلی به بیش‌از ۱۰سایز خواهد رسید و باتوسعه خطوط تولید این گروه از محصول در سایر شرکت‌های تایرساز،‌کشور از واردات آن بی‌نیاز خواهدشد.

تایر مصرفی ۱۲مدل شاسی‌بلند داخلی‌سازی شد

وی در ادامه به معرفی این سه سایز پرمصرف در بین خودروهای شاسی‌بلند موجود در بازارپرداخت و گفت: سایز ۲۲۵/۶۵R17 بر اساس اعلام نیاز فنی خودروساز،‌ برای خودروهای چری تیگو۵،‌سوزوکی گرند ویتارا ۲۴۰۰سی‌سی،‌BYD S6، جیلی امگرند X7 و تویوتا RAV4 طراحی و تولید شده است.

سایز دیگری که گروه صنعتی بارز در تیراژ بالا تولید و برای عرضه به بازار معرفی کرده، سایز ۲۳۵/۶۵R17 است که برای خودروی هایما S7 و ماهیندرا XCUV500طراحی و تولید شده است.

دیگر تایر شاسی‌بلندی که توسط گروه صنعتی بارز تولید و به بازار عرضه می‌شود سایز ۲۱۵/۶۵R16است که مالکان خودروهای MVM X33،‌لیفان X60،‌بیسو T3، رنو داستر، کیا اسپورتیج ۲۰۱۰ و هیوندای توسان ۲۰۱۰را از خرید تایرهای وارداتی و صرف هزینه‌های گزاف بی‌نیاز می‌کند.

لاستیک سانتافه داخلی‌سازی می شود

مدیرکل فروش بارز با تاکید بر اینکه تمام آزمایش‌های فنی برای تایید این تایرها در طول ۱۸ماه گذشته انجام شده است خاطرنشان کرد: این تایرها با ارسال به آزمایش های معتبر اروپایی استانداردهای EMARKرا دریافت کرده اند و تمام تست‌های جاده‌ای روی آنها انجام شده است.

وی با اشاره به این نکته که تایر مرجع برای انجام این تست‌ها هانکوک کره بوده است، افزود: در طرح توسعه بارز برای تولید تایرهای شاسی‌بلند سایز ۲۳۵/۶۰R18 نیز ویژه خودرو هیوندای‌سانتافه تولید خواهد شد و کارخانه بارز کردستان نیز بخشی از تولید تایرهای SUVرا برعهده خواهد گرفت.

۲۲میلیون دلار صرفه‌جویی ارز

ورود گروه صنعتی بارز به بازار تایرهای شاسی‌بلند سالانه جلوی خروج ۲۲میلیون‌دلار از منابع ارزی کشور را می‌گیرد. یحیی‌زاده با اشاره به وزن ۱۵کیلوگرمی هر حلقه از این تایرها و هزینه ۴دلاری برای واردات هر کیلوگرم تایر به کشور گفت: تایرهای شاسی‌بلند تولید داخل به ازای هر کیلوگرم تنها یک‌دلار ارز از کشور خارج می‌کند که در مقایسه بانمونه های خارجی به ازای هر حلقه تایر ۴۵دلار صرفه‌جویی ارزی به همراه دارد.

لذا با توجه به افزایش ظرفیت تولید برای این گروه از تایرها به ۵۰۰هزار حلقه درسال ،از سال آینده ۲۲میلیون دلار ارز کمتر برای واردات تایر از کشور خارج خواهدشد. لازم به ذکر است در شرایط فعلی هر حلقه لاستیک خارجی در این سایزها بین یک‌ونیم تا ۲‌میلیون‌تومان در بازار معامله می‌شود درحالی‌که نمونه تولیدداخل آن تنها ۴۵۰ تا۵۰۰هزار تومان به ازای هر حلقه قیمت‌گذاری شده است.