عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

بازار سیاه تایر چگونه رنگ باخت؟

مدیر عامل گروه صنعتی بارز اعلام کرد: طی ماههای اخیر و در پی التهاب بازار تایر با همکاری وزارت صنعت توانستیم علاوه بر حفظ و افزایش میزان تولید، دست دلالان و واسطه ها را کوتاه و از شکل گرفتن بازار سیاه جلوگیری کنیم.

پرویز اخوان ضمن بیان این مطلب افزود: با توجه به اینکه بخش عمده ای از مواداولیه این صنعت از خارج تامین می شود، با شروع تحریم ها واردات این مواد با مشکلاتی جدی مواجه شد و همین امر بر التهاب بازار تایر اضافه کرد.

وی در تشریح وضعیت کلی صنعت تایر و روندی که این صنعت با توجه به تامین مواد اولیه طی می کند گفت: در اردیبهشت ماه امسال نیز ارز از طرف دولت تک نرخی شد و مواد اولیه تایر نیز در گروه کالایی ۲ و ۳ قرار گرفت که مجبور بودیم این مواد را با ارز آزاد یا نیم بها وارد کنیم و همین امر قیمت تمام شده محصولات را تحت تاثیر قرار داد.
وی افزود: باپیگیری هایی که انجام شد توانستیم بعضی از اقلام مواد اولیه همچون کائوچو را به گروه یک کالاهای وارداتی برگردانیم، اما ازآنجا که ۶۰ درصد از مواد اولیه داخلی است و شامل ارز دولتی نمی شود و از ۴۰ درصد مواد وارداتی تنها حدود ۲۸ درصد مشمول ارز دولتی می شود تنها بخشی از مشکلات حل شد.

اخوان خاطرنشان کرد: گروه صنعتی بارز با توجه به تمهیداتی که اندیشیده بود و با توجه به ذخیره مواد اولیه توانست این گپ ۳ ماهه را به خوبی پوشش دهد و بر خلاف شرکت های دیگر که با افت تولید مواجه شدند توانست بدون اینکه خللی بر تولیدات وارد شود حتی بالاتر از ظرفیت سال قبل تولید کند و اجازه نداد تا این مسئله باعث سواستفاده دلالان شود.

مدیرعامل گروه صنعتی بارز افزود : باتوجه به اینکه تحریم ها باعث بالا رفتن قیمت تمام شده محصولات شد و از آنجا که تایر جزو محصولات استراتژیک به شمار می رود و دولت مسئول قیمت گذاری آن است ، این اختلاف قیمت بین نرخ خرید مواد اولیه و قیمت تمام شده باعث شد تا دلالان وارد عمل شوند.
وی ادامه داد: از طرفی با بالا رفتن قیمت ارز واردات تایر با مشکل مواجه شد و این امر باعث شد که جو روانی نامطلوبی مبنی بر کاهش عرضه تایر به بازار شکل گرفته و به دنبال آن برخی از فعالان بازار تایر اقدام به گران فروشی و یا احتکار تایر کنند.
مدیرعامل شرکت صنعتی بارز افزود: در اوج التهابات بازار و زمانی که قیمت ها هیچ تغییری نکرده بود و نرخ فروش ثابت بود، گروه صنعتی بارز تنها شرکتی بود که عرضه تایر به بازار را متوقف نکرد و با علم به اینکه این کار با زیان همراه است برای جلوگیری از التهاب بازار عرضه تایر را ادامه داد.

وی با اشاره به اینکه ادامه این روند در نهایت به زیان تولیدکنندگان تایر و مصرف کنندگان نهایی بود، افزود: پس از آن با همکاری شرکت های تولیدی و وزارت صنعت توانستیم این مشکلات را کمرنگ و نرخ ها را تعدیل کنیم و این اقدامات موجب شد تا از زیان بیش از اندازه شرکت های تولیدکننده تایر کاسته و دست دلالان از بازار بریده شود.
اخوان همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پیشنهاد تولید کنندگان در زمینه افزایش قیمت بعضی از سایزهای تایر چیست، گفت: در زمینه تایرهایی که برای خودروهای لوکس تولید می شود با توجه به اینکه تکنولوژی و مواد اولیه ای که در این تایرها به کارگرفته می شود متفاوت بوده و هزینه تمام شده بالاتری دارند، تعدیل قیمتی که در رابطه با این تایرها در نظر گرفته شده بود متناسب با هزینه تمام شده نبود و طی جلساتی که با وزارت صنعت داشتیم این پیشنهاد مطرح شد که در غالب یک بسته مجزا مورد بررسی گیرد.
وی همچنین در پاسخ به این سوالکه ایا برای سایر سایزها در سال آینده برنامه ای برای افزایش قیمت وجود دارد، افزود: درباره سایزهایی که افزایش قیمت داشت حقیقت این است که رشد مواد اولیه بسیار بیشتر از قیمت تعدیلی در نظر گرفته شده بود، ولی برای گذر از بازار ملتهب پذیرفتیم و با همان نرخ مصوب به رغم تحقق نیافتن سود مورد نظر در حال عرضه به بازار هستیم و چنانچه این اختلاف قیمت جبران نشود به طور حتم مشکلاتی را برای تولیدکنندگان ایجاد خواهد کرد.

وی همچنین درباره مشکلات کانالهای مالی برای تامین مواد اولیه از خارج از کشور گفت: هرچند محدودیت هایی در این زمینه وجود دارد اما در حال حاضر برخی از کانال های مشخص برای این امر وجود دارد و برخی از اقلام مواد اولیه را به روش های مختلف از کشورهای مالزی، سنگاپور و تایلند وارد می کنیم که این خود باعث افزایش قیمت مواد اولیه می شود.

اخوان همچنین افزود: گروه صنعتی بارز در زمینه کیفیت و طراحی محصولات جزو اولین ها بوده و در راستای رشد کیفیت و ارتقای محصولات نگاهی بسیار ویژه به آینده داریم و بزرگترین مجموعه تحقیق و توسعه در زمینه تایر را در اختیار داریم و برای اولین بار نیز مرکز نوآوری را تاسیس کرده ایم، که از طریق ایزنی با دانشگاه پلی تکنیک، توانستیم اولین تفاهم نامه همکاری را با این دانشگاه امضا کنیم.
پرویز اخوان در پایان درباره محصولات جدید بارز افزود: گل ها و محصولات جدیدی در سایزهای ۱۷ و ۱۸ و ۱۹ که برای خودروهای شاسی بلند خواهد بود را طراحی و برای اولین بار در ایران وارد بازار خواهیم کرد.