عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

به واردکننده لاستیک ارز دولتی می دهند،به تولیدکننده ارز نیمایی

نایب رئیس دوم مجلس گفت: به واردات لاستیک ارز ۴۲۰۰ تومان می‌دهند اما به تولید کنندگان لاستیک در ایران ارز نیمایی می‌دهند و کاملا مشخص است که تا هفته آینده تمام کارخانجات لاستیک‌سازی ایران بسته خواهد شد.

عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به شکل‌گیری رانت در جامعه گفت: بسیاری از رانت هایی که در کشور اتفاق می‌افتد، حاصل تصمیم ها است. باید پرسید که رانت سکه چگونه ایجاد می‌شود؟ یک تصمیمی گرفته و ابلاغ می‌شود و یک نفر یک شبه ۳۶ هزار سکه می‌خرد یا رانت گوشت و ارز به همین شکل است. زمانی اعلام می‌شود که ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌دهیم اما یک شب رئیس جمهور می‌گوید که برخی اشتباه کردند که این ارز را گرفتند اما پس ندادند.

نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی افزود: رانت ۴۲۰۰ تومانی با تصمیم ایجاد شد؛ رانت سکه و گوشت با تصمیم ایجاد شد. همین الان که به کره ارز ۴۲۰۰ تومانی دادند، زمانی که می‌خواهند اعلام کنند که ارز نیمایی است و افرادی که آن را گرفتند و فردا با نیمایی وارد بازار می‌کنند، با تصمیم انجام می‌دهند بنابراین رانت‌ها یا با تصمیم و یا فساد درون دستگاهی شکل می‌گیرد چراکه رانت دست مردم بیچاره نیست بلکه رانت دست تصمیم مسئولان است.

وی ادامه داد: سلطان‌ها مثل سلطان پوشک، سلطان شکر، سلطان مجلس چگونه درست شده است؟ تصمیم بوده که آن را ایجاد کرده است. آیا مجلس ارز ۴۲۰۰ تومانی داده؟ خیر حتی یک مورد از تخصیص ارزها در دست مجلس نیست ما که گفتیم کالای اساسی نه ارز ۴۲۰۰ تومانی. به واردات لاستیک برای رانت لاستیک، ارز ۴۲۰۰ تومان می‌دهند اما به تولید کنندگان لاستیک در ایران ارز نیمایی می‌دهند. خوب معلوم است که تا هفته آینده تمام کارخانجات لاستیک‌سازی ایران بسته خواهد شد.

وی اظهار داشت: مجلس گفته برای واردات ارز ۴۲۰۰ تومانی و برای تولید ارز نیمایی دهید؟ خیر. قول می‌دهم که هفته آینده کارخانجات لاستیک‌سازی ایران می‌خوابد. هر کدام از کارخانجات ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ کارگر دارد؛ تصمیماتی که می‌گیرند رانت ایجاد می‌کند و ارزها را می‌دهند اما شب اعلام می‌کنند گوشت چگونه شد یعنی ارز ۴۳۲۰۰ تومانی می‌دهند و شب اعلام کردند از فردا ارز نیمایی است. بنده در صف ایستادم و گوشت کیلو ۹۰ هزار تومان گرفتم و همانی که با ارز ۳۷ هزار تومانی باید می‌خریدم و خودم گرفتم بردم تعزیرات؛ آیا رانت پالایشگاه یا پتروشیمی دست مردم بود؟ مردم بدبخت نیز گرفتار همین رانت‌ها هستند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کسانی که تصمیم می‌گیرند نباید رانت‌خوران را در تصمیمات راه دهند، تصریح کرد: ما یک سلطان داشتیم که با لگد بیرون انداختیم اما حالا هر روزی که بیدار می‌شویم با یک سلطان جدید رو به رو می‌شویم به طوری‌که اعلام کردند که سلطان مسکن نیز داریم که البته بنده اطلاع دقیقی ندارم اما این ۱۲ سلطان معلوم است که از کجا بوده؛ یکی را بگویید که از مردم یا مجلس بوده است.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس با تاکید بر اینکه تصمیمات خوب بگیریم تا رانت ایجاد نشود، گفت: تنها کارخانه تولید مواد اولیه لاستیک تعطیل می‌شود چراکه واردات لاستیک با ارز ۴۲۰۰ تومانی است و نظارتی نیز بر توزیع وجود ندارد یعنی فرد با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد می‌کند و با ارز آزاد می‌فروشد مثل گوشت، ارز و مواد اولیه.

مصری عنوان کرد: وزیر بهداشت در جلسه‌ای گفت قسمتی که ارز گرفتند و یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار را نمی‌دانیم کجا رفته و اعلام کرده که اینجا دزد خانه است حالا اگر ما بگوییم اعدام می‌شویم. همین حرف‌ها را ما ۶ ماه پیش می‌زدیم، اما الان خودشان به همان مسائلی می‌رسند که ما دلسوزانه می‌گفتیم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: بنده در صحن مجلس گفتم مدیر دولتی که خود مدیر شرکت خصوصی خودش است، مواد اولیه دارو را از چین از طریق شرکت خصوصی خود وارد کرده و خودش که مدیرعامل شرکت دولتی بوده هزار و پنجاه برابر قیمت از خودش خریده است یعنی از بخش خصوصی خودش برای بخش دولتی خود خریده و تمام اسناد آن موجود است. چه کسی باید جلوی آن را بگیرد؟