عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

تنظیم کردن باد لاستیک‌ چگونه است و چه دلیل دارد؟

میزان فشار باد لاستیک‌ها، تاثیر بسزایی در وضعیت هندلینگ اتومبیل‌ها دارند. از آنجایی که وزن خودرو بر روی لاستیک‌ها قرار دارد؛ می‌توان گفت وضعیت آن‌ها، بر روی میزان کشش و استهلاک اتومبیل نیز تاثیرگزار است.

تنظیم کردن باد لاستیک‌‌ از جمله اموری است که هر راننده‌ای با آن رو به رو خواهد شد. در واقع میزان فشار  باد لاستیک‌ها، تاثیر بسزایی در وضعیت هندلینگ اتومبیل‌ها دارند. از آنجایی که وزن خودرو بر روی لاستیک‌ها قرار دارد؛ می‌توان گفت وضعیت آن‌ها، بر روی میزان کشش و استهلاک اتومبیل نیز تاثیرگزار است. لاستیک یا تایر استفاده شده در اتومبیل‌های امروزی انواع مختلفی دارند و مانند دیگر بخش‌های وسایل نقلیه، در طول تاریخ پیشرفت‌های فراوانی داشته‌اند. لاستیک‌های تیوبی، محبوب‌ترین و البته پرکاربرد‌ترین نوع تایر‌های استفاده شده در خودرو‌ها هستند. ساختمان این لاستیک‌ها بر پایه باد درون آن‌ها است؛ از همین رو میزان فشار باد درون تیوب بر فرم قرارگیری لاستیک در زیر خودرو تاثیر بسزایی دارد. بهترین فرم لاستیک در زیر اتومبیل‌ها زمانی است که قسمت بالای آج لاستیک با سطح صاف جاده به صورت مماس باشد. پس در زمان تنظیم کردن باد لاستیک‌ خودرو باید به این استاندارد توجه کرد، زیرا در غیر این صورت وضعیت ساختمان لاستیک خودرو شما، بر روی کیفیت رانندگیتان تاثیر منفی خواهد گذاشت. از دیگر معایب تنظیم نبودن لاستیک خودرو‌ها، می‌توان به افزایش میزان مصرف سوخت و همچنین ناپایداری اتومبیل اشاره کرد؛ از همین رو می‌توان لاستیک وسایل نقلیه امروزی را بخش مهمی از آن‌ها دانست که می‌بایست حواسمان به وضعیت سلامت آن‌ها باشد.

چگونه تنظیم کردن باد لاستیک‌ را خودمان انجام دهیم؟

در نظر بگیرید که تنظیم کردن باد لاستیک‌ بهتر است توسط متخصص یا همان تعمیرکار صورت بگیرد. تنظیم باد تایر اتومبیل‌ها در مراکز تعمیرگاهی معمولا هزینه‌ای زیادی ندارد و خیلی سریع انجام می‌شود. اگر هم دوست دارید که خودتان این پروسه را به انجام برسانید، می‌توانید اقدام به تهیه یک دستگاه کمپرسور هوا کنید. برای تنظیم کردن باد لاستیک‌ها باید ابتدا به استاندارد‌های تعیین شده توجه کنید. میزان مناسب فشار باد لاستیک خودروتان، معمولا روی یک برچسب نوشته شده است؛ این برچسب یا بر روی دیواره داخلی درب سمت راننده و یا در پشت درپوش باک بنزین نوشته شده است؛ در غیر این صورت می‌توانید به دفترچه راهنمای اتومبیل خود یا وب سایت خودروساز مراجعه کنید. در نظر بگیرید که میزان فشار مناسب لاستیک‌های جلو و عقب هیچگاه یکسان نیست، پس حتما از استاندارد‌های تعیین شده آگاهی کافی بدست آورید. ابتدا میزان فشار باد لاستیک را بررسی کنید؛ به این نکته توجه کنید که برای آنالیز صحیح میزان فشار باد تیوب، تایر خودرو باید سرد باشد، از همین رو بهتر است حداقل سه ساعت از آخرین استفاده از خودرو گذشته باشد. درب والو را بردارید و فشارسنج را بر روی میله والو فشار دهید؛ باد منتقل شده به فشارسنج باعث می‌شود عقربه دستگاه میزان فشار باد لاستیک را به شما نشان دهد. بعد از خواندن میزان فشار باد لاستیک از طریق عقربه فشار سنج، با بهره‌گیری از دستگاه کمپرسور باد خود، اقدام به تنظیم باد لاستیک بر اساس استاندارد‌های تعیین شده کنید. در صورتی که بخواهید باد تیوب را خالی کنید، کافی است میله والو را فشار دهید.

چرا باد لاستیک خودرو از حالت استاندارد خود خارج می‌شود؟

فشار باد تایر خودرو شما به عوامل گوناگونی بستگی دارد. دمای هوا، میزان مسافت طی شده، ناهمواری جاده‌ها و همچنین میزان ترمز کردن، بر روی وضعیت فشار هوای داخل تیوب لاستیک تاثیر دارد. از همین رو متخصصان و کارشناسان فعال در حوزه خودرو، معتقدند که به طور میانگین هر ۳۰ روز یکبار باد لاستیک‌ها باید بررسی شود تا از حالت استاندارد خود خارج نشوند.