عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

تولید تایر ایرانی در چین

یکی از تخلفاتی که در چند سال اخیر برخی از تولیدکنندگان سودجو آن را انجام می دهند، تولید کالا در چین با لوگو شرکتهای معتبر ایرانی است.

در سالهای اخیر تولید کالا در کشور چین آن هم با برند ایرانی و فروش ان در بازار داخل یکی از تخلفات رایج شده که البته با ورود دستگاههای نظارتی بسیاری از این تخلفات شناسایی و با برخورد قاطع دستگاه قضایی مواجه شد.

چندی پیش بود که خبر تخلف یک شرکت بزرگ قطعه ساز به دلیل تولید در چین و فروش محصولات با برند ایرانی رسانه ای شد و مدیران این شرکت به دلیل تخلفهای متعدد در این حوزه بازداشت شدند اما اینبار زمزمه هایی از تخلف مشابه در بین برخی تولیدکنندگان تایر به گوش می رسد.

یکی از فعالان حوزه تولید تایر اخیرا مدعی شده که برخی از تایر سازان محصولات خود را با کیفیت بسیار پایینتر از اجناس ایرانی در چین تولید کرده و بعد با برند خود این محصولات را روانه بازار ایران می کنند.

آنچه مسلم است اگر این تخلف آشکار و غش در معامله به تایید دستگاه های نظارتی برسد قطعا می تواند زمینه ساز برخورد با متخلفان این حوزه باشد چرا که با این کار هم از اعتماد مشتریان به کالاهای ایرانی و تایرهای با کیفیت ایرانی سواستفاده شده و هم متخلفان، اشتغال و ارزش افزوده بالای تولید این محصولات را دودستی تقدیم چینی ها کرده اند.

گفتنی است تایرهای ایرانی اکنون به دلیل دارا بودن کیفیت و دوام بالا مورد استقبال مشتریان هستند و از لحاظ قیمتی نسبت به تایرهای چینی قیمت بالاتری دارند اما با فرض انجام این تخلف، تولیدکننده هم از اعتماد مردم سواستفاده کرده و هم تولیدات خود را با کیفیت پایین و قیمت پایینتر به تولید رسانده و با قیمت بیشتر و همتراز برند ایرانی خود به فروش رسانده است.

حال این پرسش مطرح می شود که در صورت تایید این تخلف، این تایرها به خط تولید خودروسازان هم راه پیدا کرده اند یا خیر؟