عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

تکذیب خام فروشی روغن خودرو و احتکار لاستیک

رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک، روغن و فیلتر خودرو تهران شائبه خام فروشی روغن و صادرات آن و نیز احتکار لاستیک را رد کرد.

داوود سعادتی نژاد درخصوص مسائل مطرح شده در رسانه ها درخصوص احتکار لاستیک، اظهار داشت: مساله احتکار مطرح نبوده، مساله مربوط به انبارهای عمومی است که لاستیک های موجود در آنها وارد سامانه شده اما در بازار توزیع نشده بود. به دلیل گزارش مردمی و عدم توزیع لاستیک ها در بازار، ما در اتحادیه وارد عمل شدیم و در حال حاضر در حال توزیع این تایرها به نرخ مصوب در بازار هستیم.

وی درخصوص دلیل عدم توزیع این لاستیک ها در بازار گفت: لاستیک ها قبلا به قیمت مصوب به صورت دوحلقه دوحلقه که فرآیندی زمان بر است ارائه می شد، همچنین عدم توزیع کارخانه ها باعث شده بود که تا حدی در بازار، کمبود لاستیک به وجود آید.

وی افزود: ۲۰ هزار حلقه لاستیک مورد نظر، مربوط به مرداد ماه تاکنون بوده و مربوط به یک زمان کوتاه نیست و احتکار موضوعیت ندارد. به همه اعضا اعلام کرده ایم که لازم است تمام لاستیک ها را -اعم از وارداتی و داخلی- به قیمت مصوب بفروشند و با خاطیان برخورد خواهد شد.

وی درخصوص افزایش قیمت روغن پایه و تاثیر آن بر تولید کارخانه ها و قیمت روغن موتور، گفت: از آنجا که روغن پایه، پایه اول و مربوط به پتروشیمی است مقداری افزایش قیمت داشت اما با دخالت وزارت صمت قیمت روغن پایه کاهش پیدا کرده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک، روغن و فیلتر خودرو تهران افزود: از آنجا که روغن پایه، جزء مواد اولیه و خام است اگر به بازار نرسد طبیعتا علاوه بر کاهش تولید، قیمت محصولات نهایی نیز افزایش می یابد. بعضی از کارخانجات، مدعی بودند که با کمبود و گرانی مواد اولیه مواجه هستند و باید قیمت محصول نهایی (روغن موتور) افزایش یابد و به همین دلیل مقداری تولید کارخانه را کاهش دادند.

سعادتی نژاد درخصوص توقف صادرات روغن موتور و شائبه خام فروشی گفت: قبلا روغن موتور را به کشورهای حاشیه و همسایه صادر می کردیم ولی اکنون با توجه به نیاز داخل، اقدام به صادرات روغن موتور نمی کنیم. روغن را نمی توان خام فروشی کرد، ولی از آنجا که در قشم کارخانه تولیدی وجود دارد احتمال دارد روغن خام را به قشم برده و در آنجا تولید و احیانا صادر کنند ولی خام فروشی انجام نمی شود.

وی در خصوص تاثیر تحریم ها بر صادرات روغن موتور گفت: تحریم ها مانع صادرات روغن موتور نشده ولی از آنجا که ممکن است بعضی از مواد اولیه وارد کشور نشده و کمبود ایجاد شود، صلاح دیده شد که صادرات روغن موتور صورت نگیرد. این مساله در مورد لاستیک نیز صادق است و لاستیک سابقا صادر می شد ولی در حال حاضر، صاردات لاستیک صورت نمی گیرد.