عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

ثبت نمایندگی و واردات تایرهای چینی آزاد شد

وزارت صنعت، معدن و تجارت در پی نابسامانی های ایجاد شده در بازار تایرهای سواری و باری-اتوبوسی و افزایش چشمگیر قیمت ها، با ثبت و تمدید نمایندگی شرکت های تایرساز چینی در ایران موافقت کرد. ثبت نمایندگی تایرهای چینی و تمدید نمایندگی این شرکت ها که در آخرین ماه های وزارت وزیر پیشین صمت ممنوع اعلام شده بود، پس از کاهش تایر مورد نیاز بازار کشور با رضایت مسئولان این وزارتخانه آزاد شد.

پیش از این مرکز امور اصناف و بازرگانان به دستور وزیر پیشین صنعت، معدن و تجارت ثبت هرگونه برند جدید تایر چینی را ممنوع کرده بود و حتی شرکت های صاحب نام تولید تایر چین هم پس از اتمام اعتبار گواهی نمایندگی هایشان نمی توانستند برای تمدید گواهی نامه مرکز امور اصناف اقدام کنند. اما این روزها با بالا رفتن بی رویه قیمت انواع تایر چه در بخش رادیال سواری و چه در بخش باری-اتوبوسی، وزارت صمت با تمدید مجوز نمایندگی این شرکت ها موافقت کرده است تا بار دیگر تایرهای چینی اجازه ورود به بازار ایران را پیدا کنند. این در حالی است که تایرسازان مطرح دنیا از اروپا، ژاپن و حتی کره بازار کشور را به دلیل تحریم های آمریکا و ترس از دست دادن بازار بزرگ این کشور ترک کرده اند.

تصمیم جدید مسئولان وزارت صمت که در نهایت از جلسه کارگروه تنظیم بازار بیرون آمده است، باعث خواهد شد برندهای جدید تایرهای چینی که حاضر به ارسال محصولات خود به بازار ایران هستند، مجوز نمایندگی بگیرند و برندهایی که در گذشته در ایران نمایندگی داشته و به دلیل تمدید نشدن، اعتبار نمایندگی شان قادر به همکاری با ایران نبودند نیز بتوانند پس از تمدید مجوزها بار دیگر محصولات خود را از طریق نمایندگان ایرانی خود به کشور صادر کنند.

تصمیم وزیر پیشین صنعت، معدن و تجارت برای عدم اعطلای نمایندگی جدید و تمدید نمایندگی برندهای تایرساز چینی تنها با هدف حمایت از صنعت تایرسازی کشور گرفته شده بود که متاسفانه با اتفاقات اخیر و عدم تامین به موقع مواد اولیه تایرسازان، کشور با کاهش تولید و کمبود این کالا در بازار رو به رو شد.