عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

دپو ۲۰۰هزار حلقه لاستیک باری-اتوبوسی در کارخانه های چین

بیش‌از ۲۰۰هزار حلقه تایر رادیال باری-اتوبوسی در انتظار تامین ارز در انبار کارخانه‌های تایرسازی چینی خاک می‌خورند.

اگرچه خبرها در چند هفته گذشته حکایت از رفع مشکلات نظام بانکی کشور با کونلون‌بانک چین داشت اما به‌گفته برخی واردکنندگان رسمی تایر ازچین، ‌باوجود تخصیص نزدیک به ۳۶میلیون‌دلار ارز برای واردات یک‌هزار کانتینر تایر باری-اتوبوسی به کشور،‌ هنوز مبالغ حواله‌شده از‌سوی بانک چینی به شرکت‌های تولیدکننده تحویل نشده است. به‌گفته منابع آگاه درحال‌حاضر بیش‌از یک‌هزار کانتینر تایر رادیال باری-اتوبوسی به سفارش تجار ایرانی در کارخانه‌های تایرسازی چین تولید و انبار شده‌اند که باوجود سپری‌شدن چندماه از تولید به‌دلیل مشکلات بین بانک‌های ایرانی و چینی امکان ارسال آنها به کشور وجود ندارد.

درحال‌حاضر بیش‌از ۸۰درصد از نیاز تایرهای وارداتی کشور به‌ویژه در بخش رادیال باری-اتوبوسی از چین تامین می‌شود که به‌گفته منابع آگاه،‌ تایرسازان چینی بر‌اساس سفارش نماینده‌های خود در ایران اقدام به تولید بیش‌از ۲۰۰هزار حلقه تایر باری-اتوبوسی کرده‌اند و با وجود گذشت چندماه از اتمام روند تولید و انبار کردن آن در کارخانه‌های تایرسازی، هنوز موفق به دریافت پول تایرها نشده‌اند. این تعداد تایر که به‌گفته تجار،‌ ارز مورد‌نیاز برای خرید آنها نیز از طریق کونلون‌بانک چین حواله‌شده‌است، ‌بیش‌از ۳۶میلیون‌دلار ارزش دارند. به‌نظر می‌رسد مشکل اصلی بانک‌های خارجی ازجمله کونلون‌بانک چین ویوکوبانک هندوستان برای انتقال مبالغ فوق به تایرسازان کشورشان ترس از تحریم‌های آمریکا باشد. چراکه هنوز وزارت خزانه‌داری آمریکا اقدامی برای تفکیک تایر مورد نیاز حمل‌و‌نقل کشور از تایر مورد‌استفاده در خودروسازی انجام نداده است و به‌همین دلیل بانک‌های خارجی از ترس تحریم‌های آمریکا حاضر به انتقال منابع ارزی ایران به کارخانه‌های چینی و هندی نیستند. تاخیر ایجاد‌شده برای ارسال منابع ارزی به تایرسازان چینی و هندی باعث شده است این شرکت‌ها به‌دلیل دیرکرد نماینده‌های ایرانی خود در تامین منابع مالی و خروج کالا از انبارهایشان تنها یک‌هفته به آنها فرصت دهند تا برای خروج تایر از انبارها اقدام کنند.

این شرکت‌ها تاکید کرده‌اند در صورت عدم تامین ارز و خروج تایر از انبارها، محصولات تولید‌شده ویژه ایران به سایر کشورها فروخته خواهد شد.