عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

فاکتورسازی برای واردات لاستیک همچنان ادامه دارد

سرنخ فاکتورهای ساختگی خرید تایر با قیمت‌های غیرواقعی به بازار دوبی رسید.

هنوز یک‌ماه از تاریخ نامه مسئولان وزارت صمت برای مساعدت با تجار با هدف واردات انواع تایرهای رادیال باری‌-اتوبوسی از کف بازار کشورهای همسایه نگذشته است که خبرها حکایت از بارگیری ۵۰کانتینر انواع تایرهای رادیال باری-اتوبوسی با برندهای مختلف از کف بازار دوبی به سمت بنادر ایران دارد. هرچند در اصل خبر مشکلی نیست ‌اما اصرار تاجر واردکننده این تعداد تایر به ایران برای ثبت قیمت‌های خرید بالاتر از واقعیت،‌ داستان واردات تایر از دوبی را به چالش کشیده است.

این محموله ۵۰کانتینری که از کف بازار دوبی خریداری شده،‌ تمام تایرهای رادیال باری- اتوبوسی موجود در انبارهای دوبی بوده اما گفته می‌شود هر حلقه از آن‌ها به درخواست خریدار ایرانی ۵۰دلار گران‌تر از قیمت واقعی فاکتور شده است!

محموله‌ای که با یک حساب‌سرانگشتی، ‌۵۵۰هزار دلار ارز را با ترفند ارائه فاکتور با قیمت بالاتر از کشور خارج و به جیب سودجویان سرازیر کرده است. تجار و تایرفروشان اماراتی که محموله اخیر را برای یکی از شرکت های ایرانی فاکتور کردند، برای ‌مابه‌ازای هر حلقه از تایرهای فروخته شده تنها ۱۴۰دلار دریافت کردند اما به درخواست خریدار، ‌هر حلقه تایر را ۱۹۰دلار فاکتور کرده‌اند تا خریدار ایرانی بتواند از طریق آن از بانک‌مرکزی و وزارت صمت ارز دولتی دریافت کند. بار این ۵۰کانتینر به اذعان فروشندگان اماراتی،‌ تایرهای رادیال باری- اتوبوسی با سایز ۳۱۵ است که همگی توسط یکی از واردکنندگان شناخته شده ایرانی خریداری و با یک فروند بارج از دوبی به سمت ایران حرکت کرده است.

با بی توجهی دستگاه‌های نظارتی ماه‌هاست حجم زیادی از سرمایه‌های ملی در قالب ارز دولتی با این ترفند از کشور خارج می‌شود.