عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

فقط ۴درصد از تایرهای فرسوده بازیافت می شوند

آمار کمتر از ۵درصدی برای صنعت بازیافت تایر پیش‌از آنکه حکایت از اوضاع نه‌چندان خوب بازگشت تایرهای فرسوده به چرخه تولید داشته باشد از بروز آسیب‌های جبران‌ناپذیر ورود این تایرها به طبیعت خبر می‌دهد.

تنها ۴درصد از تایرهای فرسوده روانه طبیعت نشده و بازیافت می‌شوند. آمار کمتر از ۵درصدی برای صنعت بازیافت تایر پیش‌از آنکه حکایت از اوضاع نه‌چندان خوب بازگشت تایرهای فرسوده به چرخه تولید داشته باشد از بروز آسیب‌های جبران‌ناپذیر ورود این تایرها به طبیعت خبر می‌دهد.

سال گذشته ۲۸۰هزارتن تایر نو برای استفاده در خودروهای جدید و خودروهای قدیمی وارد بازار شده‌اند که با یک حساب سرانگشتی بیش‌از ۲۰۰هزار تن تایر فرسوده به قبرستان‌های تایر در ایران اضافه شده است. تایرهایی که تنها ۸هزار تن از آن در کارخانه‌های بازیافت مورد استفاده مجدد در صنعت قرار گرفته‌اند و بیش‌از ۱۹۰هزارتن دیگر در گورستان‌های تایر در نقاط مختلف کشور به معضلی برای محیط‌ زیست تبدیل شده‌اند. محمدرضا گنجی، رئیس انجمن صنعت تایر با اشاره به فعالیت تنها دو مرکز بازیافت تایر در ایران گفت: یکی از این کارخانه‌ها در استان قم واقع شده و مجموعه ایساتیس نیز که متعلق به صنایع لاستیک یزد بوده در فضای کارخانه یزدتایر مشغول به فعالیت است. وی ظرفیت هر یک از این کارخانه‌ها را ۴هزار تن در سال اعلام کرد که در مجموع می‌توانند ۸هزار تن تایر فرسوده را به چرخه تولید بازگردانند.

رئیس انجمن صنعت تایر با اشاره به بازیافت تایر و تیوب در کشور بیان کرد: ریکلیم (محصول نهایی بازیافت تایر و تیوب) تایر به‌عنوان ۱۰درصد از ماده اولیه موردنیاز در تولید تایر جدید و به‌عنوان جایگزین کائوچو طبیعی مورداستفاده قرار می‌گیرد، در بخش بازیافت تیوب نیز ریکلیم تیوب به‌عنوان بخشی از ماده اولیه تولید تیوب و بخش اینرلاینر تیوب‌های رادیال استفاده می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه در صورت حمایت دولت از این صنعت می‌توان از آلودگی بیشتر محیط‌ زیست جلوگیری کرد و درنهایت جلوی خروج بخشی از ارز موردنیاز برای خرید کائوچو از خارج کشور را نیز گرفت، گفت: یکی‌از معضلات این کارخانه‌ها چگونگی انتقال تایر فرسوده به کارخانه و پرداخت هزینه‌های سنگین برای حمل‌ونقل این کالاست. درحالی‌که در کشورهای اروپایی و پیشرفته دولت نه‌تنها به‌صورت رایگان این تایرها را جمع‌آوری به کارخانه‌های بازیافت منتقل می‌کند بلکه در مواردی هزینه‌ای را نیز برای بازیافت به کارخانه‌ها پرداخت می‌کند.

گنجی با تاکید بر مسئولیت اجتماعی تایرسازان این نوید را داد که در صورت حمایت دولت و سازمان حفاظت محیط‌زیست ازصنعت بازیافت تایر،‌ مجتمع لاستیک یزد برنامه توسعه صددرصدی کارخانه بازیافت تایر را اجرایی خواهد کرد و ظرفیت سالانه این کارخانه را از ۴هزار تن درسال به ۸هزار تن در سال خواهد رساند.