عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

قاچاق جایگزین واردات رسمی لاستیک شده است

بر اساس آخرین آمار منتشرشده از سوی گمرک،‌ واردات رسمی تایرهای سواری به کشور در فروردین‌ماه سال جاری نسبت‌به مدت مشابه سال گذشته ۵۰۰درصدکاهش یافته است.

سیدمحمد میرعابدینی دبیر انجمن واردکنندگان لاستیک درحالی از کاهش واردات تایرهای سواری به کشور خبر داد که بر اساس اعلام انجمن صنفی صنعت تایر، کارخانه‌های تایرسازی به‌دلیل کمبود مواد اولیه و عدم توانایی انتقال سریع ارز برای خرید مواد اولیه،‌ قادر به تولید با حداکثر ظرفیت خود نیستند.

میرعابدینی با استناد به آمارهای رسمی گمرک جمهوری اسلامی ایران به مقایسه آمار واردات رسمی بین فروردین‌ماه سال گذشته بافروردین‌ماه سال جاری پرداخت و گفت: آمار واردات تایرسواری در نخستین ماه سال گذشته حکایت از ورود رسمی دو میلیون و ۱۳۲هزار و ۳۰۰کیلوگرم تایر به کشور دارد که متاسفانه به‌دلیل سخت شدن شرایط واردات برای تجار این مقدار در مدت مشابه آن در سال جاری به ۳۳۲هزار و ۵۴۶کیلوگرم کاهش یافته است.

این یعنی کاهش ۵۰۰درصدی واردات که بی‌شک در یک ماه آینده بازار تایرهای سواری را با کاهش شدید تایر به ویژه برای رینگ‌های ۱۶تا ۲۱مواجه خواهد کرد. از سوی دیگر ناتوانایی تایرسازان برای تولید تایر با تمام ظرفیت خود باعث شده است قیمت تایرهای رینگ ۱۳تا ۱۵حتی به دو برابر نرخ مصوب نیز برسد و فشار نهایی را به مصرف‌کننده نهایی وارد کند.

به گزارش خبرنگار ما، ‌اگرچه واردات تایر به‌صورت رسمی کاهش چشمگیری داشته است اما شواهد موجود در بازار حکایت ازبالارفتن قاچاق تایر به کشور دارد. پدیده نامبارکی که درنهایت سودی برای دولت و مصرف‌کننده نهایی ندارد.

قاچاق تایر به کشور، دولت را از عوارض رسمی واردات بی‌نصیب می کند و دراین شرایط جای سوال دارد چرا دولتی‌ها حتی برای از دست نرفتن این عوارض نیز حاضر به کاهش عوارض گمرکی واردات تایرهای سواری از ۴۰درصد فعلی به مقداری کمتر نیستند. این درحالی است که با بالارفتن نرخ ارز حتی قاچاق نیز به‌دلیل قیمت تمام‌شده بالای تایر برای واردکنندگان غیرقانونی لاستیک مقرون‌به‌صرفه نیست.

ازسوی‌دیگر افزایش کالای قاچاق در بازار مصرف‌کنندگان را با چالش خدمات پس از فروش مواجه خواهد کرد. چراکه واردکنندگان رسمی تایر ملزم به ارائه خدمات پس‌از فروش و واردات تایرهایی دارای استانداردهای اروپایی و swrهستند ‌اما کالای واردشده به قاچاق هیچ تضمینی برای کیفیت و خدمات پس از فروش ندارد.