عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

قیمت تایرهای پرایدی از پژویی سبقت گرفت!

قیمت تایرهای خانواده پراید از پژویی‌ها سبقت گرفت. این شاید عجیب‌ترین اتفاق بازار تایر در سال جدید باشد که تایرهای خانواده پراید باوجود سایز کوچک‌تر و قیمت مصوب پایین‌تر،‌ به‌شکل چشمگیری از خانواده پژو و سمند گران‌تر شده است.

درحالی‌که در چند روز گذشته تایرهای پرایدی سه تایرساز اصلی کشور در بازار خرده‌فروشی تهران با قیمتی نزدیک به ۴۸۰هزارتومان معامله شد،‌ محصولات رینگ ۱۴و ۱۵فاصله خود را با تایرهای پرایدی حفظ کردند تا این‌بار نیز پراید در بازار رکورددار باشد. محمدرضا تقی‌گنجی، رئیس انجمن صنعت تایر ایران کاهش ۳۰درصدی تیراژ تولید تایرسازان طی شش ماه گذشته را یکی از دلایل اصلی این افزایش قیمت دانست و گفت: بالا بودن تعداد خودروهای پراید در کشور و نیاز آنها به تایر باعث شده است همزمان با کاهش تولید تایرسازان که به‌دلیل کمبود مواد اولیه ایجاد شده است، قیمت تایرهای پرایدی را در بازار به شدت افزایش دهد. این اما تنها دلیل به اوج رسیدن لاستیک‌های پراید در بازار نیست.

در اولین روزهای اسفند سال گذشته از ورود واحدهای خرید خودروسازان به بازار تایر کشور خبر داد. برخی خودروسازانی که به‌دلیل بدهی‌های سنگینی که به تایرسازان داشتند، امکان خرید مستقیم را از دست داده بودند و پس از دریافت وام‌های کلان بانکی، تایر موردنیاز خود برای از سرگیری تولید خودروها را در خرید تایر از بازار تهران و تبریز می‌دیدند. تاجایی‌که آنها از دوم اسفند تا آخرین روزهای این ماه حجم گسترده‌ای از موجودی تایر بازار را برای انتقال به خطوط تولید خود خریداری کردند. این اتفاق که بی‌ارتباط به بدهی میلیاردی برخی خودروسازان نبود، باعث شد موجودی تایرهای پرایدی در بازار به شدت کاهش یابد. تا جایی‌که این روزها خرید تایر پرایدی با نرخ مصوب ۲۸۰هزارتومانی تقریبا غیرعملی شده است. افت تولید تایردر کشور به‌ویژه از نوع پرایدی باعث شده است عمده تولیدات کارخانه‌های تایرسازی ازجمله یزدتایر و کویرتایر راهی کارخانه‌های خودروسازی شود و سهم کمتری از تولیدات به بازار برسد. تمام این اتفاقات وقتی با توزیع نشدن سبدهای فروش فروردین‌ماه تایرسازان تلفیق می‌شود نتیجه‌ای جز کمیاب شدن تایر پرایدی برای بیش‌از ۷میلیون دستگاه از این خودرو مجبوب نخواهد داشت. تا آنجا که شاید در آینده‌ای نزدیک واردات تایرهای پرایدی با ارز نیمایی و تعرفه ۴۰درصدی منجر به تامین تایرهایی ارزان‌تر از نمونه‌های داخلی برای بازار داشته باشد!