عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

قیمت فروش محصول ایران تایر در سال ۹۷ افزایش یافت

بررسی روند نرخ فروش تایر بایاس و تایر رادیال سیمی طی سال جاری در شرکت ایران تایر نشان می‌دهد، نرخ فروش تایر بایاس رشد ۹۶ درصدی و نرخ فروش تایر رادیال سیمی، رشد ۴۴ درصدی داشته‌اند.

صنعت خودروسازی و صنایع وابسته طی سال جاری تحت تاثیر نوسانات ارزی و شرایط تحریمی دچار تحولات چشمگیری شده‌اند. یکی از گروه‌های وابسته به این صنعت، گروه تایرسازی می‌باشد که در پی افزایش هزینه تولید این محصول نرخ فروش تایر رضد قابل توجهی داشته است که در بخشی از سال، این موضوع موجب اعتراض فراگیر رانندگان وسیله‌های نقلیه شده است. چراکه یکی از هزینه‌های اصلی خودروها و مخصوصا ماشین‌های سنگین، هزینه تایر می‌باشد، این امر به دلیل مستهلک شدن تایرها می‌باشد.

شرکت ایران تایر یکی از شرکت‌های اصلی تایرسازی در کشور می‌باشد که با ارائه دو تایر د بازار سهم بسزایی در تولید تایر دارد. تایر رادیال سیمی و تایر بایاس از محصولات اصلی این شرکت می‌باشند. بررسی نرخ فروش محصولات شرکت نشان می‌دهد طی سال‌های ۹۶ و ۹۷ رشد قابل توجهی را شاهد هستیم. نرخ فروش تایر بایاس در فروردین ۹۶ از ۱۰ میلیون و ۸۰۴ هزار تومان در هر تن به ۱۰ میلیون و ۹۲ هزار تومان در هر تن رسیده است. به عبارتی نرخ فروش تایر بایاس در سال ۹۶ نزولی (معادل ۶ درصد) بوده است. اما نرخ فروش این محصول در سال ۹۷ روند متفاوتی را طی کرده است. نرخ فروش تایار بایاس در فروردین ۹۷ از ۹ میلیون ۷۹۱ هزار تومان در هر تن به ۱۹ میلیون و ۲۷۲ هزار تومان در هر تن رسیده است. در واقع نرخ فروش تایر بایاس در سال جاری ۹۶ درصد رشد داشته است.

نرخ فروش تایر رادیال سیمی نیز شرایطی مشابه شرایط تایر بایاس را در سال جاری طی کرده است. نرخ فروش تایر رادیال سیمی در سال ۹۶ رشد یک درصدی داشته است اما در سال ۹۷، نرخ فروش این محصول از ۱۳ میلیون و ۱۱۴ هزار تومان در هر تن به ۱۸ میلیون و ۹۲۳ هزار تومان در هر تن رسیده است که نشان از رشد ۴۴ درصدی (معادل ۵ میلیون و ۸۰۴ هزار تومان) دارد.

تایر به عنوان محصول مکمل در صنعت خودرویی از دوبازار فروش بهره می‌برد. بازار اول این محصولات شرکت‌های خودرویی و بازار دوم، بازار خرده فروشی محصولات خودرویی می‌باشد. در بازار دوم به دلیل مستهلک شدن تایرها از تعداد فروش مشخص و ثابتی برخوردار می‌باشد و در بازار شرکت‌های خودرویی رونق تولید محصولات خودرویی می‌تواند به رشد فروش این شرکت‌ها کمک کند. در نتیجه با افزایش نرخ فروش شکل گرفته در سال جاری، این موضوع می‌تواند منجر به افزایش سودآوری شرکت‌های تایرسازی در سال مالی ۹۷ گردد.