عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

قیمت لاستیک‌های نخی کاهش می‌یابد

با ورود اولین محموله از تایرهای بایاس وارداتی به کشور،کمر قیمت‌های نجومی لاستیک‌های باری می‌شکند.

پس از لغو ممنوعیت سه‌ساله واردات تایرهای باری بایاس به کشور، نخستین محموله از این تایرها وارد گمرک شد تا با ورود و توزیع این دسته از تایرهای باری،‌ قیمت‌های کمرشکن لاستیک‌های باری‌نخی ایرانی در بازار سیر نزولی به‌خود بگیرد. افزایش بی‌سابقه قیمت تایرهای باری‌نخی که بیشتر به سایز پر‌مصرف آن یعنی ۲۴/۱۲شناخته می‌شوند، باعث شد مسئولان وزارت صمت برای حمایت از راننده‌های خودروهای باری و کمپرسی، ‌واردات این گروه محصول را که از سه‌سال قبل برای حمایت از تولید داخل ممنوع شده بود، آزاد کنند.

از‌سوی‌دیگر به‌رغم تاکید وزارت صنعت‌، معدن‌و‌تجارت برای توزیع تمام تایرهای باری-اتوبوسی تولید داخل در شبکه فروش اعلام‌شده توسط این مجموعه،‌ باز هم قیمت این دسته از تایرها در بازار همچنان روند صعودی به‌خود گرفته بود تا جایی‌که در هفته گذشته هر جفت تایر سایز ۲۴/۱۲ ایران تایر به قیمت ۴میلیون‌و۸۰۰هزار‌تومان، ‌پیروزی ۵میلیون‌و۲۰۰هزارتومان، دنا ۵میلیون‌و۷۰۰هزار‌تومان و گلدستون به قیمت ۴میلیون‌و۷۰۰هزار‌تومان خرید‌و‌فروش می‌شد.

حال اما با تخلیه نخستین محموله از تایرهای بایاس وارداتی گمرک و ترخیص آن حداکثر طی یک هفته آینده به‌نظر می‌رسد باید منتظر ریزش شدید قیمت‌ها در سبد محصولات بایاس شرکت‌های داخلی باشیم.

در‌حال‌حاضر اولین ۲هزار و ۵۰۰حلقه تایر بایاس باری از کشور هندوستان وارد گمرک شده است و حداکثر طی یک‌ماه آینده ۴۰کانتینر از این تایرها به تعداد ۸هزار حلقه به کشور وارد و پس از ترخیص از گمرک در ۳۱استان کشور توزیع خواهد شد.

این تایرها که با ارز دولتی و تعرفه گمرکی ۵درصد به کشور وارد شده‌اند، قیمت تمام‌شده‌ای برابر با ۲میلیون‌و۶۰۰هزارتومان به ازای هر جفت خواهند داشت که باتوجه محاسبه بهای نوار و تیوب، ‌قیمت تمام‌شده‌ای به مراتب پایین‌تر از نمونه‌های ایرانی موجود در بازار خواهند داشت.

با ورود تایرهای بایاس باری به کشور انتظار می‌رود،‌ علاوه‌بر تامین نیاز ناوگان باری، قیمت‌های حاشیه بازار این محصولات نیز به شدت کاهش یابد.