عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

ماشین آلات کشاورزی بدون لاستیک مانده‌اند

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه قیمت لاستیک برای ماشین آلات کشاورزی بیش از دو برابر افزایش یافته است، گفت: با توجه به اهمیت بخش کشاورزی در تولید دستگاه‌های ذی ربط به صدور کارت سوخت برای کشاورزان توجه داشته باشد.

کامبیز عباسی در نشست خبری نمایشگاه ماشین آلات ، نهاده‌ها و سیستم‌های نوین آبیاری با بیان اینکه سالانه این بخش کشاورزی نیاز به ۳۰۰ هزار حلقه لاستیک دارد، اظهار کرد: با بخش صنعت برای در نظر گرفتن سهمیه لاستیک برای کشاورزی توافق کرده ایم، اما هنوز اجرایی نشده است.

وی ادامه داد: تراکتور هر ۳ سال و کمباین هر ۵ سال نیاز به تعویض لاستیک دارند و در حال حاضر تعداد زیادی کشاورز منتظر دریافت لاستیک هستند.

عباسی یکی دیگر از نیازهای ضروری بخش کشاورزی را در نظر گرفتن کارت سوخت برای تولیدکنندگان این بخش عنوان کرد و افزود: میزان مصرف سوخت در بخش کشاورزی تنها ۸ درصد است که ۴ درصد آن در ماشین آلات استفاده می شود.

وی اضافه کرد: این رقم در مقابل مصرف سوخت در سایر بخش‌ها بسیار اندک است و موضوعاتی مانند قاچاق سوخت در بخش کشاورزی به هیچ عنوان قابل طرح نیست.

عباسی از افزایش ۳۵ درصدی افزایش تولید محصولات کشاورزی در سال‌های اخیر خبر داد و گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم حدود ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی سرمایه گذاری شده است.

وی تاکید کرد: افزایش درآمد کشاورزان، کاهش ضایعات، کاهش تغییر کاربری اراضی از جمله نتایج توسعه مکانیزاسیون است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی یادآور شد: در حال حاضر بیشتر باغداران برای مقابله با سرمازدگی اقدام به آتش زدن لاستیک یا ضایعات باغی می کنند که مضرات بسیاری دارد.

عباسی در پایان سخنان خود نیاز سالانه ارزی در حوزه مکانیزاسیون را ۲۵۰ میلیون دلار عنوان کرد و گفت: هرچند میزان خوداتکایی ماشین آلات کشاورزی به حدود ۹۵ درصد رسیده است، اما همچنان برای واردات برخی از ماشین آلات و تجهیزات مانند ماشین آلات مخصوص برداشت برنج یا پنبه نیاز به ارز با نرخ دولتی داریم.