عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

مقاومت غلتشی تایرهای داخلی و وارداتی اندازه گیری می شود

دستگاه اندازه گیری مقاومت غلتشی تایر در مرکز تحقیقات صنایع لاستیک ایران راه اندازی شد.

به گزارش خبرنگار ماهنامه ی دنیای لاستیک و تایر، آقای دکتر سعید تقوایی رئیس مرکز تحقیقات صنایع لاستیک ایران، با اعلام این خبر گفت: این مرکز با برنامه ریزی اصولی و علمی، هم در بخش بهینه سازی انرژی در واحدهای تولیدی تایر و هم در راه کاهش پدیده ی مقاومت غلتشی تایر، که کاهش مصرف سوخت خودرو را در پی دارد، اقدام های موثری را انجام داده است.

به گفته ی رئیس مرکز تحقیقات صنایع لاستیک ایران، این مرکز نسبت به نصب و راه اندازی دستگاه اندازه گیری مقاومت غلتشی تایر ساخت کشور آلمان اقدام کرد، و هم اکنون آزمون اندازه گیری ضریب مقاومت غلتشی تایرهای داخلی و وارداتی در حال انجام است. در مرحله ی بعدی می توان با ارائه ی راهکارهایی مقاومت غلتشی تایر را کاهش داد که پیامد آن کاهش مصرف سوخت خودرو است.

نتیجه ها نشان می دهند که به ازای کاهش ۱۰ درصدی در ضریب مقاومت غلتشی تایر ۱/۵ درصد مصرف سوخت خودرو کاهش می یابد که با توجه به مصرف روزانه بالغ بر ۷۵ میلیون لیتر بنزین در کشور میزان این صرفه جویی مقدار قابل ملاحظه ای خواهد بود.

رئیس مرکز تحقیقات صنایع لاستیک ایران ادامه داد: با سازمان ملی استاندارد و سازمان بهینه سازی مصرف سوخت گفت و گو کرده ایم و امیدواریم با کمک نهادهای گوناگون، بتوانیم نقش موثری در کاهش مصرف سوخت در کشور ایفا نماییم.

وی یادآور شد: مرحله ی نخست در فرآیند بهینه سازی مصرف سوخت به واسطه ی تایر، اندازه گیری ضریب مقاومت غلتشی تایرهای تولیدی و وارداتی ست که از این پس، این امر تحقق می یابد.

به گفته ی آقای دکتر تقوایی، بخشی از تایرهای وارداتی از مقاومت غلتشی بالایی برخوردارند و از این رو مصرف سوخت خودرو را بالا می برند، اما با استفاده از این دستگاه و با تعیین ضریب مقاومت غلتشی تایرها و انطباق با قوانین مربوطه و استانداردها، می توان از ورود این گونه تایرها به کشور جلوگیری کرد.

وی خاطر نشان کرد که متاسفانه پدیده ی نامساعد دیگری در برخی از تایرهای وارداتی وجود دارد که آن عدم انطباق ضریب مقاومت غلتشی اظهاری این دسته از تایرها با واقعیت است. از این رو، با هماهنگی هایی که با انجمن صنفی صنعت تایر و انجمن واردکنندگان تایر به عمل آمده، موضوع راستی آزمایی ضریب مقاومت غلتشی تایرهای وارداتی از برنامه های سال جاری مرکز تحقیقات صنایع لاستیک ایران می باشد.