عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

موافقت وزارت صمت با افزایش ۲۰درصدی تایرهای سری V

سرانجام پس از بلاتکلیفی دوماهه تایرسازان،‌ وزارت صمت با افزایش ۲۰درصدی قیمت تایرهای رادیال سواری برای رینگ‌های ۱۶به‌بالا موافقت کرد.

بیستم آذرماه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان پس‌از بررسی‌های فراوان و جلسات متعدد با انجمن تولیدکنندگان صنعت تایر،‌ مجوز افزایش ۲۰درصدی قیمت تایرهای رادیال سواری و ۳۲درصدی تایرهای بایاس تولید داخل را برای اجرا به کارخانه‌های تایرسازی ابلاغ کرد. مصوبه‌ای که باوجود تاکید بر افزایش قیمت ۲۰درصدی تایرهای رادیال سواری،‌ در عمل این اجازه را به شرکت‌های تایرسازی ازجمله بارز، کویرتایر و یزدتایر نداد تا آن‌ها نیز بتوانند به میزان اعلام‌شده به قیمت تایرهای رینگ ۱۶و ۱۷تولیدی خود را که از تکنولوژی سری V نیز بهره می‌برند، اضافه کنند.

این موضوع کافی بود تا برخی شرکت‌ها مانند یزدتایر تولید و حتی فروش تایرهای سری V را به‌دلیل زیان‌ده بودن متوقف کند. این روند بیش‌از دوماه ادامه داشت تا سرانجام وزارت صمت با افزایش ۲۰درصدی این دسته از تایرهای تولید داخل نیز موافقت کرد.

گام اول در این زمینه را شرکت کویر تایر برداشت تا پس از ابلاغ مجوز افزایش قیمت‌ها، ‌با آن‌که سبد اسفندماه خود را از دومین روز اسفند اعلام کرده بود و مهلت پرداخت‌ها نیز تا ۷اسفند ادامه داشت اما در اصلاحیه‌ای به نمایندگان فروش خود اعلام کرد برای سایزهای رینگ ۱۶به بالا باید ۲۰درصد افزایش قیمت را اعمال کنند. بر اساس اعلام این شرکت هر نماینده به ازای هر سبد باید ۷میلیون‌و ۶۳۶هزار ریال به حساب شرکت واریز کند.

درهمین زمینه دکتر محمدرضا تقی‌گنجی، رئیس انجمن صنفی صنعت تایر از تصمیم نهایی وزارت صمت برای اعمال مصوبه افزایش قیمت تایر در آذرماه خبر داد و گفت: سرانجام تایرسازان به حق قانونی خود رسیدند و تایرهایی راکه با تکنولوژی بالا تولید می‌کردند و مصوبه افزایش قیمت نیز برایشان اعمال نشده بود، مشمول افزایش ۲۰درصدی قیمت‌ها شدند.

وی با تاکید بر اینکه این افزایش قیمت مشمول تایرهای سری سرعت V می‌شود، گفت: تایرهای سری V برای رینگ‌های ۱۶به بالا تولید شده و به‌همین دلیل تنها برای خودروهای روز و با تکنولوژی بالا استفاده می‌شوند. این تایرها به‌دلیل بهره بردن از تکنولوژی بالا و دستگاه تایرسازی تک‌مرحله‌ای با هزینه‌ای بالاتر از تایرهای معمولی تولید می‌شوند و به همین دلیل نیز باید قیمت به مراتب بالاتری از تایرهای معمولی داشته باشند.

به‌گفته دکتر گنجی شرکت‌های تولیدکننده تایرهای رینگ ۱۶به بالا،‌ قیمت این گروه محصول را در سبد اسفندماه خود ۲۰درصد افزایش خواهند داد.