عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

موانع واردات رسمی تایر به نفع سودجویان بازار تمام شد

افزایش نرخ ارز، بالا بودن تعرفه‌ها و هزینه‌های غیرمتعارف واردات رسمی تایرهای سواری، ‌بازار لاستیک‌های سواری وارداتی را به جولانگاهی برای کالاهای قاچاق تبدیل کرده است.

بررسی‌های میدانی از بازار تایر حکایت از ورود حجم بالای تایر رادیال‌سواری به‌ویژه در سایزهای رینگ ۱۶به بالا در قالب کالای قاچاق دارد. این سایز از تایرها که امکان تولید آنها نیز توسط تایرسازان داخلی وجود ندارد به‌دلیل بالا بودن هزینه واردات رسمی، ‌جذابیت خود را برای تجار و واردکنندگان از دست داده‌اند و به‌همین دلیل بازار در انحصار واردکنندگان غیرمجاز قرار گرفته است.

تفاوت صددرصدی قیمت ارز نیمایی با ارز دولتی و عدم تامین به‌موقع و کافی ارز در سامانه نیما باعث شده است تجار رسمی برای واردات تایرهای سواری به‌صورت رسمی با مشکل مواجه شوند. این مشکل وقتی در کنار تعرفه۴۰درصدی واردات تایرهای سواری قرار می‌گیرد، ‌کمتر واردکننده رسمی را مجاب به واردات این دسته از تایرها به کشور می‌کند. تا جایی‌که باعث شد درصورت اقدام به واردات سایزهای پرمصرف‌تایرهای خارجی در مقایسه با ایرانی‌ها تفاوت قیمتی ۸۰درصدی داشته باشند و بازار کشش مناسبی برای کالاهای وارداتی نداشته باشد.

چنین شرایطی اگر چه کار را برای واردکنندگان رسمی کمی سخت کرده اما برای قاچاقچی‌های بازار تایر فرصت مناسبی را به منظور واردات غیررسمی و فروش تایرهای خارجی ایجاد کرده است.

واردکنندگان رسمی که با احتساب ۴۰درصد عوارض گمرکی و مالیات‌بر ارزش افزوده، تایر را با هزینه‌ای تقریبا ۵۵درصدی به کشور وارد می‌کردند، در شرایط فعلی تمایلی به سرمایه‌گذاری در این بخش ندارند و همین موضوع باعث شده است قاچاق تایر با هزینه‌های حداکثر ۲۰درصدی به کشور وارد شود.

به‌گفته منابع آگاه درحال‌حاضر بیش‌از ۸۰درصد از تایرهای قاچاق در بخش رادیال سواری از مرز عراق و کردستان وارد کشور شده و بخش کوچکی از این محموله‌ها نیز از طریق ته‌لنجی و مرزهای جنوبی وارد کشور می‌شود. در بین برندهای قاچاق‌شده به ایران اکثر تایرهای کره‌ای،‌ ژاپنی و حتی میشلن فرانسه نیز به چشم می‌خورد که با قیمتی به‌مراتب کمتر از کالاهای واردشده به‌صورت رسمی در بازار به فروش می‌رسند.

چنین پدیده‌ای اگرچه دسترسی مصرف‌کننده نهایی به کالای باکیفیت خارجی را در شرایط فعلی به‌دلیل مشکلات ایجادشده بر سر واردات رسمی تسهیل می‌کند ‌اما مشکلات بسیاری را نیز در آینده رقم خواهد زد. از حمل‌ونقل غیراستاندارد تایر تا زمان رسیدن به بازار و انبارداری نامناسب تا نبود تعهد برای ارائه خدمات پس‌از فروش مناسب که درآینده باعث بروز مشکلات بسیاری دربازار خواهد شد.

در این شرایط که تولیدکنندگان داخلی به‌دلیل کمبود مواد اولیه قادر به تولید با تمام ظرفیت نیستند و از طرفی هنوز برای تولید تایر موردنیاز رینگ‌های ۱۶به بالا برنامه‌ریزی نکرده‌اند، عدم برنامه‌ریزی دقیق دولت برای تامین این بخش از نیاز بازار تنها به کسب‌وکار قاچاقچی‌ها دامن می‌زند و سود کلانی را سرازیر جیب واردکنندگان غیررسمی می‌کند.