عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

نحوه توزیع دلیل کمبود تایر در بازار است

رئیس انجمن صنفی صنعت تایر ایران اعلام می کند که تولید و مصرف تایر در کشور تقریبا برابر است و اگر کمبودی در بازار وجود دارد به مشکل سیستم توزیع برمی گردد چراکه ممکن است تجاری که کالا را از تولیدکنندگان تحویل می گیرند با احتمال افزایش قیمت، کالا را به بازار ارائه نکنند.

محمدرضا تقی گنجی درخصوص تغییر ارز تخصیص یافته به صنعت تایر از ارز دولتی به نیمایی، اظهار داشت: تغییر ارز از دولتی به نیمایی تقریبا قطعی شده و از وزارت صمت تقاضا داریم تکلیف نوع ارز تخصیص یافته به تولیدکنندگان تایر را سریع تر مشخص کنند تا کارخانجات بدانند با چه ارزی باید کار کنند.

رئیس انجمن صنفی صنعت تایر ایران افزود: برای کارخانجات فرقی ندارد که با چه ارزی کار کنند، آنها فقط می خواهند با حداکثر ظرفیت کار و محصولات را به مردم ارائه دهند و نوع ارز برای تولیدکنندگان کارخانجات تفاوتی ندارد زیرا کارخانجات در هر صورت فقط یک درصد کوچک حدود ۱۵ درصد سود دارند که همواره ثابت است.

گنجی درخصوص تاثیر تغییر ارز تخصیص یافته بر کار تولیدکنندگان و قمیت تمام شده گفت: قطعا وقتی تولیدکننده ارز را گران تر بخرد قیمت تمام شده نیز افزایش می یابد، البته تاثیر این مساله باید به شکلی دقیقتر بررسی شود اما آنچه که مسلم است قیمت ها تغییر خواهد کرد.

رئیس انجمن صنفی صنعت تایر ایران گفت: قیمت ها در بازار آزاد بسیار بالا است و حتی اگر قیمت تایر در اثر تغییر نوع ارز تخصیص یافته به تولیدکنندگان تایر، افزایش یابد همچنان قیمت ها در بازار آزاد بیشتر خواهد بود.

وی درخصوص شرایط و ملزومات تولید با تمام ظرفیت گفت: مواد اولیه مهم ترین مساله است و اگر بتوانیم مواد اولیه را به اندازه کافی تامین کنیم قادر به تولید با حداکثر توان خواهیم بود. ظرفیت تولید ۳۵۰ هزار تن است اما سال گذشته ۲۹۲ هزار تن تولید کردیم یعنی ۵۰ هزار تن کمتر از ظرفیت، تولید نمودیم زیرا نتوانستیم در زمان مناسب و با فوریت، مواد اولیه لازم را وارد نماییم.

رئیس انجمن صنفی صنعت تایر ایران درخصوص میزان مطالبه تایرسازان از خودروسازان گفت: مطالبات ما تغییر زیادی نداشته و تقریبا حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان از خودروسازان مطالبه داریم. خودروسازان توان خود را به کار می برند تا به تایرسازان پول بپردازند اما مشکلات آنان به جای کمتر شدن در حال افزایش است.

وی درخصوص تامین تایر خودروسازان و بازار گفت: کارخانجات تولید تایر با تمام توان کار و تولید می کنند و محصولی در کارخانه نمی ماند. بخشی از محصولات را که باید برای خودروسازان بفرستیم روزانه ارسال می کنیم و محصولات بازار به صورت ماهیانه با بسته های اعلام شده برای نمایندگان ارسال می شود.

گنجی افرود: اگر کمبودی در بازار تایر وجود دارد به دلیل اشکال در سیستم توزیع است؛ تجاری که کالا را از ما می گیرند احتمال افزایش قیمت را لحاظ می کنند و کالا را به بازار ارائه نمی دهند. تولید با مصرف تقریبا برابر است و کسری تولید نداریم و به هیچ ترتیب در تولید و تامین تایرهای سواری مشکلی وجود ندارد.