عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

هشدار پلیس درباره ی عمر تایر خودروها

رئیس پلیس ترافیک شهری راهور ناجا درباره ی استفاده از تایر خودرو هشدار داد: بیش از عمر مفید تایر، از آن استفاده نکنید

به گزارش ایسنا، سرهنگ داوود قاسمیان-رئیس پلیس ترافیک شهری راهور ناجا، با اشاره به این که تایر به عنوان آخرین قطعهی گرداننده ی سیستم انتقال خودرو، نقش مهمی در کنترل وسیله ی نقلیه دارد، گفت: تایرها ضمن اینکه وظیفه ی حرکت خودرو را بر عهده دارند، ضربه های ناشی از دست اندازهای ریز را گرفته و از انتقال آن ها به اتاق شاسی خودرو جلوگیری می کنند. وی با بیان اینکه تایر از چند لایه تشکیل شده که سطح رویی آن به آج یا گل تایر معروف است، افزود: سطح رویی تایر از ورود اجسام نوک تیز به داخل آن و در نتیجه پنچر شدن آن جلوگیری می کند.

رئیس پلیس ترافیک شهری راهور ناجا خاطر نشان کرد: هر چه آج های روی تایر بیشتر باشد، چسبندگی آن به سطح زمین بهتر است و کنترل خودرو در پیچ های تند و جاده های لغزنده، آسان تر می شود.

وی با اشاره به این که عمق آج یک تایر نو، ۹/۵ میلی متر است، ادامه داد: آج تایر باید دست کم ۶/۱ میلی متر باشد و تایرهایی که کمتر از این آج دارند، به هیچ عنوان برای رانندگی ایمن نیستند و می توانند برای سرنشینان خودرو خطر ایجاد کنند.

رئیس پلیس ترافیک شهری راهور ناجا به تاریخ تولید تایر نیز اشاره کرد و گفت: تاریخ ساخت تمامی تایرها که با ۴ رقم نشان داده می شود، روی جداره ی آن ها آمده است. دو عدد اول این ۴ رقم، نشان دهنده ی هفته ی سال ساخت و دو رقم آخر، سال ساخت تایر به میلادی ست. برای نمونه اگر بر روی تایر عدد ۱۲۱۷ درج شده باشد، نشان می دهد تایر مورد نظر در هفته ی دوازدهم سال ۲۰۱۷ میلادی تولید شده است.

وی در پایان تاکید کرد: رانندگان باید بدانند بیشترین عمر مفید تایر ۳ سال است و با توجه به این که تایر کالایی مصرفی ست، حتی اگر از آن استفاده نشود و عمر مفیدش به اتمام رسیده باشد، ممکن است در هنگام استفاده، دچار مشکل شده و برای سرنشینان خودرو حادثه ساز شود.