عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

وظیفه تعیین نرخ لاستیک با وزارت صنعت است!

حسن نیا گفت: آمادگی داریم هرجا که کمبود ناوگان باری احساس شود، کامیون های مِلکی سازمان راهداری را برای خدمت رسانی به مردم فعال کنیم .

به گزارش ایران اکونومیست، عبدالهاشم حسن نیا با بیان اینکه روند فعالیت رانندگان کامیون تقریبا به حالت عادی برگشته است، افزود: تا ساعت ۱۶ دهم مهرماه حدود ۶۰ هزار فقره بارنامه صادر شد که نسبت به هفته گذشته ۳۰ درصد افزایش داشته است .

وی با تشکر از همکاری رانندگان خودروهای سنگین باری جاده ای با سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای و دیگر دستگاه های مرتبط با حمل ونقل جاده ای گفت: روز گذشته کارشناسان و بازرسان سازمان راهداری در سراسر کشور از شرکت های حمل ونقلی بازدید و به تخلفات آنها رسیدگی کردند .
تعلیق مجوز فعالیت ۹۵ شرکت حمل ونقلی متخلف

معاون وزیر راه وشهرسازی ادامه داد: در جریان این بازرسی ها ۹۵ شرکت حمل ونقلی به دلیل عدم رعایت قوانین مربوطه و تخلفات متعدد صنفی در رابطه با انجام وظایف قانونی و صنفی خود نسبت به رانندگان کامیون های بین شهری از سوی بخش حقوقی سازمان راهداری به مدت یک ماه تعلیق پروانه و مجوز فعالیت شدند . ضمن اینکه به چند شرکت نیز تذکرات جدی داده شد .

به گفته حسن نیا، عمده تخلفات شرکت های حمل ونقلی تعلیق شده، مرتبط با کامیون ها و خودروهای باری سنگین ملکی این شرکت ها بوده که عملکردی در این مدت نداشته اند .

رییس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای نحوه برخورد با شرکت های متخلف را در وزارت راه وشهرسازی بی سابقه دانست .
وی در پاسخ به پرسشی در خصوص بازگشت امنیت به جاده هایی که بعضا اقدامات ایذایی از سوی برخی رانندگان نسبت به همکاران وظیفه شناس خود گزارش شده بود، تصریح کرد: دستگاه های امنیتی و انتظامی و مراجع قضایی در حال اعمال این برخوردها هستند و سازمان راهداری در حوزه وظایف آنها دخالتی نمی کند . اما اگر موردی به ما گزارش شود، ما هم آن را به دستگاه های مربوطه منتقل خواهیم کرد .
جابه جایی بیشتر محصولات دامی و کشاورزی با ۲ میلیون انواع وانت بار

حسن نیا در پاسخ به این پرسش که آیا گفته برخی فعالان و تولیدکنندگان صنایع غذایی، کشاورزی و دامی که علت گرانی تعدادی از اقلام و محصولات خوراکی را خودداری تعدادی از رانندگان معترض از جابه جایی بار عنوان کرده اند، صحت دارد یا خیر؟

گفت: در کشور ما بیش از دو میلیون ناوگان باری سبک مانند انواع وانت بارها و نیسان بارها تردد دارند که بخش عمده ای از محصولات دامی و کشاورزی با این نوع ناوگان جابه جا می شود و تنها در مسیرهای طولانی و بیش از ۵۰۰ کیلومتر، خودروهای باری سنگین اقدام به جابه جایی محصولات کشاورزی می کنند .

وی درباره احتمال جایگزینی کامیون های ملکی و متعلق به سازمان راهداری با ناوگان باری سنگین در صورت کمبود ناوگان باری تصریح کرد: سازمان راهداری آمادگی دارد هر جا که کمبود ناوگان احساس شود، از ناوگان ملکی خود به عنوان کامیون های جایگزین استفاده کرده و به مردم خدمت رسانی کند . اما تاکنون چنین نیازی احساس نشده است .
نحوه تعیین نرخ لاستیک کامیون

معاون وزیر راه وشهرسازی در پاسخ به این پرسش که رانندگان در تعدادی از شهرها به دلیل کمبود لاستیک همچنان با افزایش قیمت مواجه هستند و اقدامات سازمان راهداری برای مقابله با این مشکل چیست؟ تاکید کرد: آنچه اعلام شد قیمت لاستیک توزیعی از سوی سازمان راهداری به نرخ ۱/۱ میلیون تومان توزیع می شود، نرخی است که به لاستیک های سازمان اموال تملیکی تعلق دارد . سازمان راهداری عینا با همان قیمتی که از سازمان اموال تملیکی این لاستیک ها را خریداری می کند میان رانندگان توزیع کرده است و ما هیچ افزایش نرخی در این میان نداریم .

وی در خصوص نرخ گذاری لاستیک کامیون گفت: در حال حاضر لاستیک ها از سه طریق تعیین قیمت می شوند: لاستیک های متعلق به سازمان اموال تملیکی را این سازمان نرخ گذاری می کند، لاستیک های وارداتی را بخش خصوصی و واردکننده تعیین نرخ می کند و مرجع تعیین نرخ لاستیک های تولید داخل، وزارت صنعت، معدن و تجارت است . بنابراین سازمان راهداری هیچ گونه نرخ گذاری برای لاستیک ها انجام نمی دهد .