عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

چالش تولیدکنندگان با ممنوعیت صادرات تایر

رئیس انجمن صنفی صنعت تایر ایران اعلام می کند ممنوعیت صادرات تایر در سایزهایی که با مازاد نیاز داخل مواجه است، لطمه های بسیاری به تولیدکنندگان وارد می کند و برای افزایش رقابت در بازار، باید تولید یا واردات افزایش یابد.

محمدرضا تقی گنجی در خصوص بازار تایر اظهار داشت: در حال حاضر در زمینه واردات تایر محدودیت وجود دارد اما این محدودیت در بازار تاثیری ندارد زیرا تایرهای ۱۳ تا ۱۶ در بازار ایران به اندازه کافی تولید می شود.

وی افزود: در زمینه صادرات تایر ممنوعیت وجود دارد و ممنوعیت صادرات تایر به کارخانه ها لطمه بسیاری وارد می کند زیرا در سایزهای ۱۳ تا ۱۵ اضافه تولید وجود دارد و تولیدکنندگان باید قادر به صادرات باشند اما متاسفانه این امر امکان پذیر نبوده و صادرات ممنوع است و از این ناحیه به کارخانجات لطمه وارد می شود.

وی درخصوص راه افزایش رقابت در بازار گفت: رقابتی تر شدن بازار به افزایش تولید ارتباط دارد و نیز تا حدی با واردات مرتبط است، البته فعلا تجار به دلیل امنیت یا مسائل دیگری که حس می کنند زیر بار واردات نمی روند. برای واردات تایرهای سنگین به تجار ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص داده شده و تعرفه واردات نیز حذف شده اما با این حال تجار، نسبت به واردات اقدام نمی کنند. برای ایجاد بازار رقابتی یا باید تجار واردات بیشتری انجام دهند و یا تولید کارخانجات افزایش یابد.

گنجی درخصوص مسائل مطرح شده در برخی رسانه ها درخصوص پیش فروش های ۳ تا ۴ ماهه بعضی از شرکت های تولیدکننده تایر با پیش فاکتورهای چند میلیارد تومانی اظهار داشت: چنین مساله ای نمی تواند وجود داشته باشد، اگر چنین موضوعی مطرح باشد به این صورت است که یک شرکت تولید کننده با قراردادهای بلند مدت، کالاهای خود را فروخته و پیش فروش کرده که اشکالی به این امر وارد نیست.

رئیس انجمن صنفی صنعت تایر ایران در پاسخ به این سوال که آیا هزینه های تحقیق و توسعه تایرسازان در قیمت تعیین شده تایر در نظر گرفته می شود یا خیر، گفت: متاسفانه، هزینه تحقیق و توسعه در قیمت تایر در نظر گرفته نشده و شرکت هایی مانند بارز، یزد و کویر به این مساله اعتراض کرده اند و سازمان حمایت در حال بررسی این موضوع و اصلاح قیمت تایرهای خاص است.

گنجی درخصوص معافیت مالیاتی برخی از تایرسازان در مناطق محروم گفت: از نظر قانونی، تولیدکنندگان به دلیل قرار گرفتن در مناطق محروم و کمتر برخوردار می توانند از معافیت های مالیاتی استفاده کنند.