عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

چرخ گرانی بی سابقه لاستیک بی دلیل می چرخد

«چالش قیمت» در هر محفلی که حاضر می شوید موضوعی که مورد بحث و بررسی قرار می گیرد قیمت است.این روزها سطح گلایه ها به حوزه تایر خودروهای سبک و سنگین هم رسیده است.

روزنامه ایران نوشت: «چالش قیمت». در هر محفلی که حاضر می شوید موضوعی که مورد بحث و بررسی قرار می گیرد قیمت است.این روزها سطح گلایه ها به حوزه تایر خودروهای سبک و سنگین هم رسیده است.

دارندگان خودروهای سنگین از نبود تایر صحبت می کنند و دارندگان خودروهای سواری از گرانی که دامنگیر این حوزه شده، حرف به میان می آورند. در مورد تایرهای سنگین واردات صورت گرفت و از طرفی سازمان اموال تملیکی هم می خواهد انبار لاستیک خود را (۳۲ هزار حلقه لاستیک) برای ورود به بازار خالی کند. بر این اساس ۶۰ کانتینر انواع لاستیک خودروهای سنگین با تعرفه ۵ درصدی از گمرک شهید رجایی بندرعباس ترخیص شد و عملیات گمرکی ترخیص ۱۵۰ کانتینر لاستیک خودروهای سبک و سنگین هم صورت می گیرد.

طی ۵ سال فقط ۹ درصد گران شده است 

آنگونه که محمد رضا گنجی رئیس انجمن صنفی صنعت تایر در گفت وگو با «ایران» می گوید: تولیدکنندگان تایر ارز دولتی می گیرند لذا هیچ کدام قیمت های خود را بالا نبردند. حتی طی ۵ سال گذشته قیمت ها کلا ۹ درصد گران شده است. متاسفانه توزیع کنندگان باعث افزایش قیمت در این حوزه شدند.

۲.۵ میلیون حلقه لاستیک از صنعت خودرو به بازار رسید 

مصطفی تنها دبیر انجمن تولید کنندگان تایر ایران هم در گفت وگو با «ایران» این موضوع را تایید می کند و می گوید: تولیدکنندگان بین ۵ تا ۱۰ درصد افزایش تولید داشتند و از طرفی به جهت کاهش تولید خودرو، مازاد تولید روانه بازار شده است ولی توزیع کنندگان با عرضه قطره چکانی تایر باعث گرانی این کالای مصرفی شدند.

(طی سال جاری تولید خودرو ۳۱ درصد کاهش یافته است. هر خودرو ۵ حلقه لاستیک نیاز دارد. این روند کاهشی به معنای کاهش یک سوم تولید خودرو است. ازاین رو در کمترین حالت ممکن حداقل ۲.۵ میلیون حلقه لاستیک که در صنعت خودرو وارد نشده به بازار رفته است یعنی بیش از نیاز بازار لاستیک هم عرضه شده است.)

هیچ کدام از تولیدکنندگان قیمت های خود را بالا نبردند 

گنجی در مورد اتفاقات بازار و میزان تولیدی که صورت می گیرد، گفت: نیاز واردات در مورد خودروهای سواری که بعضا خودروهای خارجی است ۳۰ درصد است و در مورد خودروهای سنگین این عدد به ۷۰ درصد می رسد. از این رو در زمینه خودروهای سواری وابستگی حداقلی است چرا که ۳۰ درصد هم در مورد خودروهایی چون بی ام و، پورشه، بنز و…. است. اما در خودروهای سنگین باید نیاز کشور از طریق واردات تامین شود.

وی با بیان اینکه در کشور ۲۵۰ هزار تن تولید لاستیک سواری داریم و این عدد تامین کننده نیاز کشور است، خاطرنشان کرد: هیچ کدام از تولیدکنندگان قیمت های خود را بالا نبردند. در حال حاضر بهترین و با کیفیت ترین حلقه لاستیک پراید ۹۰ هزار تومان و پژو بین ۱۰۵ تا ۱۱۰ هزار تومان است. البته چند روز آینده قیمت لاستیک مورد آنالیز قرار می گیرد و شاید درصدی بسیار کم رشد قیمت داشته باشیم.

توزیع کنندگان عامل گرانی قیمت لاستیک 

تنها دبیر انجمن تولیدکنندگان تایر ایران نیز درباره وضعیت بازار و چرایی افزایش قیمت ها گفت: اولین نکته که باعث رشد قیمت ها شده است، انتظارات تورمی است. خیلی ها می گویند برای واردات مواد اولیه این صنعت ارز دولتی پرداخت می شود لذا سرمایه گذاری و خرید لاستیک صرفه اقتصادی دارد. از همین رو خیلی ها برای خرید این کالا اقدام می کنند. دلیل دوم آن است که سال های گذشته با هر کارت بازرگانی واردات لاستیک صورت می گرفت اما با ساماندهی این امر دیگر واردات بی رویه و جود ندارد.سومین دلیل هم نوسانات نرخ ارزی است. اما در مجموع توزیع کنندگان عامل گرانی های اخیر شدند.

لاستیک ۱۶۰ دلاری چرا ۹ میلیون تومان است؟ 

وی ادامه داد: در حال حاضر ۴ حلقه تایر پراید ۴۲۰ هزار تومان و پژو ۵۱۵ هزار تومان است. همچنین یک جفت لاستیک خودروی سنگین بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ دلار است اما چرا در ایران لاستیک خودروهای سنگین ۹ میلیون تومان شده است. این امر واقعا تخلف محسوب می شود.

دبیر انجمن تولید کنندگان تایر ایران گفت:میزان تولید لاستیک خودروهای سنگین و سواری در کشور بین ۳۵۰ هزار تن تا ۳۷۰ هزار تن است. لذا با توزیع مناسب می توان قیمت ها را کنترل کرد.

افزایش ۲ برابری تقاضای ارزی برای واردات لاستیک 

محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در واکنش به اتفاقات اخیر تایر خودرو گفته است: با توجه به نوسانات ارزی صرفه و صلاح این گونه انتقال و واردات کم شد و به همین دلیل میزان عرضه و تقاضا از قبل عدم واردات غیر تجاری این کالا هم لطمه پذیرفت که میزان ارز مورد نیاز برای واردات را به بیش از دو برابر یعنی حدود ۷۰۰ میلیون دلار رساند.. در حالی که در گذشته حدود ۳۰۰ میلیون دلار ارز برای واردات لاستیک اختصاص پیدا می کرد.

وی افزود: به غیر از ۲۰۰ میلیون دلاری که قرار بود در مهرماه برای واردات لاستیک اختصاص پیدا کند مقرر شد به صورت منظم ماهانه حدود ۸۰ میلیون دلار ارز در اختیار واردکنندگان لاستیک قرار بگیرد و در شبکه های تعریف شده این کالا تامین و وارد شود.