عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

کاهش ۵۰درصدی فروش تایر به خودروسازان طی یک‌سال گذشته

کاهش تولید خودرو در کشور،‌ تولیدو فروش تایر به خودروسازان را ۵۰درصد کاهش داد.

کاهش تولید خودرو در کشور،‌ تولیدوفروش تایر به خودروسازان را ۵۰درصد کاهش داد. فروش مستقیم تایرسازان به چند خودروساز بزرگ کشور این روزها نسبت‌به مدت مشابه سال گذشته ۵۰درصد کاهش یافته است.

دکتر محمدرضا تقی‌گنجی، رئیس انجمن صنعت تایر ایران با اشاره به کاهش تولید انواع خودرو در کشور،‌ از تاثیر مستقیم این روند بر کاهش تولید و عرضه تایرهای ایرانی به‌ویژه در بخش رادیال سواری خبر داد و گفت: متاسفانه کاهش تیراژ تولید خودروهای داخلی تاثیر مستقیمی بر فروش تایرسازان داخلی داشته و فروش در این بخش را به نصف کاهش داده است.

رئیس انجمن صنفی صنعت تایر با تاکید بر اینکه خودروسازان همواره از مشتریان بزرگ این صنعت بوده‌اند و برای تامین نیاز تایرخودروهای خود از صنایع داخلی بهره می‌بردند، بیان کرد: کاهش تیراژ تولید خودرو و ایجاد مشکل برای این کارخانه‌ها، ‌صنایع مرتبط ازجمله تولید تایر را نیز تحت‌تاثیر قرار داده، همچنین میزان فروش چند تایرساز اصلی کشور به خودروسازان را نسبت‌به مدت مشابه سال گذشته حداقل ۵۰درصد کاهش داده است.

وی با اشاره به عدم تامین به‌موقع مواد اولیه به‌ویژه مواد اولیه وارداتی و وابسته به ارز نیز گفت: متاسفانه در چندماه گذشته روند تامین ارز موردنیاز برای خرید و واردات مواداولیه تایرسازی به‌ویژه استیل کورد و کائوچو طبیعی با مشکل مواجه شده است و به‌رغم تخصیص نزدیک به ۷۰میلیون دلار ارز برای واردات این مواد به کشور،‌ هنوز ارز موردنیاز توسط بانک‌مرکزی تامین نشده است و کارخانه‌های تولیدکننده به‌دلیل کمبود مواداولیه مجبور به تولید کالا با ۷۰درصد ظرفیت خود هستند. گنجی با تاکید بر اینکه تامین به موقع مواداولیه تایرسازی می‌تواند نظم بازار را تامین کند، گفت: متاسفانه برخی افراد با مشاهده کمبود تایر در بازار برای ورود انواع تایر با حجم بالا اقدام می‌کنند که این موضوع با حمایت از تولید در منافات است.

بنابراین باید با تامین ارز موردنیاز برای واردات مواداولیه ابتدا ظرفیت تولید کارخانه‌های فعلی را به حداکثر توان موجود رساند و پس از آن به فکر توسعه و تجهیز خطوط جدید تولید این محصول در کشور بود. وی اظهار امیدواری کرد: در جهت تامین نیاز بازار داخلی و قطع نیاز به واردات تایرهای رادیال باری- اتوبوسی، ‌خط‌تولید ۳۰۰هزار حلقه درسال،‌ لاستیک‌های تمام‌سیمی باری- اتوبوسی گلدستون تا پایان سال به بهره‌برداری برسد و کشور از واردات این تعداد تایر به کشور بی‌نیاز شود.