عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

کنترل قیمت لاستیک در گرو نظارت اتحادیه است

رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک، روغن و فیلتر خودرو تهران اعلام می کند که در بازدید هفته گذشته این اتحادیه از برخی از مکان هایی که بنا بر گزارش های مردمی، انبار لاستیک وجود داشت، مشخص شد که مساله احتکار مطرح نیست.

داوود سعادتی نژاد در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: در بازدید از مکان های مورد نظر مشخص شد که مساله احتکار وجود ندارد. نمایندگان، لاستیکی را که از کارخانه ها دریافت می کنند در سامانه صنعت، معدن و تجارت وارد و ثبت می کنند و لازم است محصولات را به قیمت مصوب به فروش رسانند. در بررسی جدید به آنها اعلام کردیم که موجودی محصولات را به ما اعلام کنند تا محصولات به قیمت مصوب به فروش رسد و بحث احتکار مطرح نبوده است.

وی تصریح کرد: گزارش های مردمی مبنی بر وجود انبار لاستیک به ما رسیده بود. شهروندان تصور می کردند احتکار اتفاق افتاده است، بنابراین ما در اتحادیه برای بررسی مراجعه نمودیم و مشخص شد که بحث احتکار مطرح نیست. بعضی از لاستیک هایی که در این اماکن موجود بود به سامانه صنعت، معدن و تجارت اعلام و در آنجا ثبت شده و تعدادی لاستیک های سواری نیز مشاهده شد که باید با قیمت مصوب در بازار فروخته شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک، روغن و فیلتر خودرو تهران افزود: برای عرضه این لاستیک ها به بازار، پایانه باید حواله صادر کند. در واقع لاستیک ها خریداری شده و در انتظار صدور حواله از سوی پایانه هستند و بحث احتکار مطرح نیست.

سعادتی نژاد تصریح کرد: این نمایندگان، لاستیک ها را در سامانه صنعت، معدن و تجارت ثبت کرده اند. به ازای لاستیک های ۲۴/۱۲ تا ۲۵/۸ حواله ارائه می شود و لاستیک های سواری که اصلا شامل فروش سهمیه ای نبوده و تنها فروش به قیمت مصوب مقرر شده است.

وی درخصوص وضعیت قیمت لاستیک گفت: قیمت لاستیک بالا نرفته است. مقرر شده کارخانه ها با مقداری افزایش قیمت، محصولات را توزیع کنند. مشکلی که هم اکنون در بازار وجود دارد به دلیل عدم توزیع مناسب کارخانه ها است. قبلا اگر به ازای یک حواله ۳۰۰ حلقه لاستیک ارائه می شد امروز ۱۵۰ حلقه داده می شود. اینها مشکلاتی است که کارخانه عنوان می کند از جانب تولید دارد. بنابراین این مشکلات از فروش کارخانه ها به وجود آمده و نه از جایی دیگر و در واقع این مشکلات از عدم توزیع صحیح کارخانه ها در بازار ناشی شده است.

وی درخصوص موفقیت کنترل قیمت و عرضه لاستیک گفت: برای موفقیت باید اتحادیه، عهده دار نظارت باشد. اگر کارخانه ها وقتی که لاستیک را -به عضو ما که نماینده خود کارخانه ها است- ارائه می دهند، موجودی را به اتحادیه فروشندگان لاستیک، روغن و فیلتر خودرو اعلام کنند و به نمایندگان فروش اعلام شود که لازم است محصولات با قیمت مصوب به فروش رسد و نظارت نیز به اتحادیه واگذار شود قیمت لاستیک بالا نخواهد رفت. در حال حاضر آمار و ارقام به اتحادیه ارائه نمی شود. بنابراین عدم توزیع صحیح، این مشکلات را در بازار به وجود آورده و شاهد هستیم که قیمت لاستیک۲۴/۱۲ بیش از دو برابر شده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک، روغن و فیلتر خودرو تهران در پایان گفت: انتظار ما این است که کسبه، لاستیک های سواری را با قیمت مصوب در بازار عرضه و به فروش رسانند تا مردم دچار مشکل نشوند.