عرضه انواع لاستیک داخلی و خارجی
close button

گلدستون عملیات خودکفایی در تولید لاستیک‌های رادیال سنگین را کلید زد

دومین کارخانه تولید تایرهای رادیال باری-اتوبوسی کشور، باظرفیت ۳۰۰هزارحلقه درسال توسط «آرتاویل‌تایر» در حال تجهیز است.

در شرایطی که تحریم‌های ظالمانه آمریکا صنعت خودرو و صنایع وابسته به آن را هدف قرار داده و آخرین اخبار حکایت از مشکلات عدیده بر سر واردات تایرهای خارجی به کشور دارد، ‌شرکت «آرتاویل‌تایر» با برند گلدستون با خرید به موقع دانش‌فنی و تجهیزات تولید تایرهای رادیال باری-اتوبوسی در حال تجهیز دومین کارخانه تولید تایرهای تمام سیمی باری-اتوبوسی در کشور است.

از اردبیل و محل تجهیز خط تولید تایرهای TBR شرکت «آرتاویل‌تایر»،‌گروه صنعتی رازی به‌عنوان سرمایه‌گذار اصلی این پروژه تمام تجهیزات و دستگاه‌های لازم برای تولید تایرهای تمام‌سیمی باری-اتوبوسی را به کشور وارد کرده و این روزها گروهی از متخصصان خارجی درحال نصب و راه‌اندازی این خط تولید هستند.

نصب دستگاه بمبوری

بمبوری یکی از مهم‌ترین بخش‌های خط‌تولید تایر است که در آن با ترکیب انواع مختلف کائوچو طبیعی – مصنوعی و شتاب‌دهنده‌های شیمیایی آمیزه موردنیاز برای تولید قسمت‌های مختلف تایر تولید می‌شود. بمبوری مقابل یکی از بزرگ‌ترین نمونه‌های موجود در ایران است که قابلیت ترکیبات سیلیکا را دارد.

موتور میکسر اصلی بمبوری

این موتور با قدرت یک مگاوات وظیفه به حرکت درآوردن روتورهای اصلی میکسر را برعهده دارد.

در اوج تحریم‌ها خودکفا می‌شویم

ساعت هشت‌ونیم صبح است. بوی کائوچو و شتاب‌دهنده‌های شیمیایی در سرمای هوای اردبیل این نوید را می‌دهد که هنوز با تمام مشکلات، چرخ صنعت درحال چرخیدن است. لاستیک‌های رادیال سواری گلدستون در بخش قدیمی کارخانه تولید می‌شوند و با کمی فاصله، تکنسین‌های ایرانی و خارجی درحال آماده‌سازی و تجهیز خط تولید تایرهای رادیال باری‌-اتوبوسی هستند. دراین شرایط که خرید مواداولیه تولید تایر برای بسیاری از کارخانه‌ها مشکل شده است،‌ هنوز بسیاری باور ندارند که دومین کارخانه تولید تایرهای تمام‌سیمی باری در کشور درحال تجهیز است و تمام دستگاه های آن پیش‌از آغاز تحریم‌ها خریداری و در سوله اصلی این بخش از «آرتاویل‌تایر» آماده نصب شده‌اند.
نصب مجهزترین بمبوری صنعت تایر در اردبیل

از بمبوری شروع می‌کنیم. ساختمانی ۴طبقه که تکنسین‌های ایرانی و خارجی به سرعت درحال پیاده‌سازی دستگاه‌های آن هستند. آنچه جلب توجه می‌کند، دستگاه‌هایی هستند که با برندهای معروف دنیا به این کارخانه آمده‌اند و سرمایه‌گذاران این کارخانه حساسیت ویژه‌ای بر انتخاب تجهیزات و تکنولوژی داشته اند.

آغاز تولید حداکثر تا پایان سال

حضور کارشناسان خارجی در پای کار کاملا مشهود است. آن‌گونه که دکتر محمدرضا تقی‌گنجی، معاون هماهنگ‌کننده گروه صنعتی رازی می‌گوید تولید تایرهای رادیال باری-اتوبوسی در این کارخانه از پایان سال جاری آغاز می‌شود و بر اساس قرارداد مشترک «آرتاویل‌تایر» با شرکت ارائه‌دهنده تکنولوژی، خارجی‌ها علاوه‌بر تعهدی که برای راه‌اندازی به موقع خط‌تولید دارند باید کارشناسان فنی گلدستون را نیز به‌صورت کامل آموزش دهند.

حساسیت کار در بمبوری آنقدر بالاست که شرکت صاحب تکنولوژی به‌صورت مستقیم درحال تجیهز و راه اندازی دستگاه‌هاست و در دیگر مراحل یعنی دستگاه اکسترودر، ‌تایرسازی و پرس‌های پخت پیمانکارهای ایرانی با نظارت کارشناسان خارجی به‌سرعت درحال تجهیز و راه‌اندازی خط هستند.

یکی از نکات حائزاهمیت کارخانه ۳۰۰هزار حلقه‌ای گلدستون استفاده از بمبوری ۴۰۰لیتری است که با حجمی بالا می‌تواند سرعت تولید را بهبود ببخشد. این نکته برای کارشناسان این صنعت که تا امروز در کارخانه‌های ایرانی با بمبوری‌های ۲۵۰تا ۲۷۰لیتری کار کرده‌اند، بسیار مهم است. چراکه این بمبوری توانایی تولید کامپاندهایی با درصد بالای سیلیکا را نیز دارند.

استفاده از تکنولوژی روز دنیا در گلدستون

در بخش اکسترودر نیز آنچه جلب‌توجه می‌کند، مجهز بودن دستگاه‌ها به تغذیه سرد و گرم است و اینکه دستگاه‌های اکسترودر خط تی‌بی‌آر گلدستون می‌توانند هم‌زمان کامپاند سرد و گرم را تغذیه کنند.
خط‌تولید تایرهای تمام‌سیمی باری‌-اتوبوسی گلدستون با سرعت در حال تجهیز است و براساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته نخستین محصول آن در آخرین روزهای سال جاری از خط‌تولید خارج خواهد شد. براساس گزارش خبرنگار «دنیای‌خودرو» تمام تجهیزات موردنیاز تولید تایر TBR وارد سالن‌های تولید شده و به ترتیب در محل اصلی خود نصب می‌شوند.

از سه دستگاه تایرسازی مجهز و تمام اتوماتیک تا ۲۴دستگاه پرس پخت براساس آخرین تکنولوژی روز دنیا. در روز بازدید دستگاه یونیفرمیتی( دستگاه تست تایر) نیز در حال نصب بود و درگوشه‌ای دیگر از خط‌تولید کارشناسان درحال راه‌اندازی و انجام تست‌های نهایی روی دستگاه ایکس‌ری جدید بودند که قرار است کیفیت محصولات نهایی را بررسی کند و به آنها اجازه حضور در بازار را بدهد. با اینکه سرمای هوای منطقه کار را برای نیروی انسانی سخت کرده اما همت کارگران این استان برای به ثمر رساندن این کارخانه و گام برداشتن در جهت بی‌نیازی کشور به واردات حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد.
خط‌تولیدی که تا امروز ۵۰میلیون یورو هزینه ارزی برای آن پرداخت شده و ۱۵۰میلیاردتومان نیز علاوه‌بر هزینه خرید دستگاه و تکنولوژی در کشور برای پیشبرد پروژه به آن تزریق شده است.

اتمام پروژه در انتظار دستور وزیر صمت

انجام کار به حدی سرعت گرفته که تا پایان سال نخستین محصول این کارخانه روانه بازار خواهد شد. اما آنگونه که دکتر گنجی می‌گوید واردات قالب‌های پخت و تعداد معدودی ماشین‌آلات که در کارخانه‌های خارجی تولید شده و آماده حمل به ایران هستند، تنها با مساعدت و دستور وزیر صمت قابل تحقق است. او با اطمینان‌خاطر می‌گوید: آنچه از توان ما برمی‌آید اتمام به موقع پروژه است که البته امیدواریم با دستور و مساعدت وزیر صنعت معدن و تجارت،‌ ورود این قطعات و تجهیزات نیز سرعت بگیرد تا بتوانیم پیش‌از آغاز سال ۹۸، نخستین تایر تمام سیمی باری-اتوبوسی گلدستون را راهی بازار کرده و کشور را از نیاز کشور به واردات این گروه محصول و به‌دنبال آن از خروج ارز جلوگیری کنیم.

دهانه خروجی دستگاه اکسترودر

وظیفه اصلی دستگاه اکسترودر تولید تِرِد و ساید وال تایر است. این دستگاه از به‌روزترین و مدرن ترین نمونه های موجود در بازار بوده و به صورت سفارشی متناسب با تکنولوژی تولید برای آرتاویل تایر تولید و ساخته شده است.

محل نصب پرس های پخت

این خط تولید به ۲۴پرس پخت پیشرفته مجهز خواهد شد. درحال حاضر تمام پرس ها به کارخانه رسیده اند و زیرساخت های لازم از جمله لوله کشی های آب برای اتصال به پرس های پخت آماده شده اند.

دستگاه ایکس ری

آنالیز اجزای تشکیل دهنده تایر بر عهده این دستگاه است. این دستگاه پیشرفته تولید کشور آلمان است و در آخرین مرحله تولید تایر وظیفه بررسی اجزای تشکیل دهنده تایر را برعهده دارد.

مجموعه تولید آب داغ

برای پخت نهایی تایر در دستگاه های پرس پخت به آب داغ با حجم بالا نیاز است. این مجموعه که در مجاورت سالن اصلی تولید احداث شده است ظرفیت تولید حجم بسیار بالایی آب داغ را دارد. این آب توسط لوله کشی به سالن اصلی و پرس های پخت منتقل می شود.